Home WiadomościZ kraju Sosnowiec: spotkanie osób życia konsekrowanego

Sosnowiec: spotkanie osób życia konsekrowanego

Redakcja

Dom Macierzysty Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Sosnowcu po raz kolejny otworzył swoje drzwi dla osób życia konsekrowanego z terenu diecezji sosnowieckiej, które 28 stycznia zgromadziły się pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka na wspólnej Eucharystii.

Mszę świętą koncelebrowali m.in. o. Dariusz Kubka SAC – wikariusz biskupi ds. życia konsekrowanego oraz o. Błażej Mariusz Sówka OFM – proboszcz parafii franciszkańskiej w Pilicy.

Ten rok przeżywamy pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Odpowiedzialny za życie konsekrowane w naszej Ojczyźnie – bp Jacek Kiciński – daje nam trzy wskazania, abyśmy tworzyli wspólnotę przez słowo, wierność i otwartość na Ducha Świętego. Przyjmując jego wskazania w obecności pasterza naszej diecezji, chcemy potwierdzić naszą wolę słuchania Słowa Bożego, wiernego trwania na modlitwie we wszystkich intencjach Kościoła, a szczególnie Kościoła lokalnego, a przez to być otwartymi na działalność Ducha Świętego – mówił w czasie uroczystości o. Dariusz Kubka SAC.

Sosnowiecki ordynariusz podkreślił w homilii, że osoby konsekrowane są wezwane do konkretnego stylu życia, który nie zawsze będzie zrozumiały dla świata. W tym kontekście odniósł się do biblijnej sceny Ofiarowania Pańskiego:

Anna służy Bogu postem i modlitwą. Poświęca mu swoje życie, nie prowadzi życia w sposób publiczny. Ona niejako zamyka się w tym miejscu. W ten sposób służy nie tylko Bogu, ale i ludziom.

Przypomnijmy sobie teraz również scenę uzdrowienia opętanego, gdy uczniowie wobec niego byli bezradni. Ojciec opętanego przyprowadza go więc do Jezusa, który wyrzuca złego ducha. Wtedy Jezus przypomniał uczniom, że ten rodzaj złych duchów można pokonać jedynie postem i modlitwą.

Święta prorokini Anna przyjęła właśnie ten styl życia – post i modlitwę – który powinny przyjąć osoby życia konsekrowanego. Mimo, że świat was nie zrozumie lub będzie zachęcał do aktywizmu, to właśnie ten sposób – post i modlitwa – sprawia, że zło na świecie zostaje pokonane – podkreślił bp Kaszak.

Biskup skierował także do zgromadzonych swoje życzenia w związku z nadchodzącym Dniem Życia Konsekrowanego (2 lutego):

Dziękuję za wasz przykład życia, za świadectwo, za znak, jakim jesteście dla współczesnego, bardzo pogubionego świata. Niech dobry Bóg wam błogosławi! Niech sprawi, aby wasze rodziny zakonne wzrastały zarówno w siłę ducha, jak i w liczbę. – powiedział bp Kaszak.

Obecnie na terenie diecezji sosnowieckiej swoje domy prowadzi 7 zakonów żeńskich: siostry honoratki, siostry duchaczki, siostry karmelitanki (3 domy), siostry pasjonistki (2 domy), siostry prezentki, siostry serafitki i siostry służebniczki starowiejskie (domy). Posługuje też 8 zakonów męskich: franciszkanie (3 domy), kamilianie, oblaci św. Józefa, pallotyni, salezjanie, sercanie i zmartwychwstańcy (dane: Informator Jubileuszowy Diecezji Sosnowieckiej, Sosnowiec 2022).

Za: www.diecezja.sosnowiec.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda