Home WiadomościZ kraju Spotkanie delegacji parlamentu egipskiego z Radą Wspólną Katolików i Muzułmanów.

Spotkanie delegacji parlamentu egipskiego z Radą Wspólną Katolików i Muzułmanów.

Redakcja

Pod koniec kwietnia w naszej Ojczyźnie gościła delegacja przedstawicieli partii Wolność i Sprawiedliwość z Kairu, przebywająca w Polsce z wizytą studyjną. Na czele pięcioosobowej grupy stał Waleed Ahmaed El Haddad – główny członek komitetu partii ds. międzynarodowych.

Utworzona przez Bractwo Muzułmańskie umiarkowana Partia Wolności i Sprawiedliwości (FJP) zwyciężyła w sty-czniowych wyborach parlamentarnych w Egipcie, wyprzedzając skrajnie islamistyczną partię Nur, i stoi przed zadaniem przygotowania wyborów prezydenckich oraz przygotowania nowej konstytucji dla Egiptu. Delegacja spotkała się z Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim i przedstawicielami polskiego Sejmu.

W programie wizyty zaplanowano także spotkanie z Radą Wspólną Katolików i Muzułmanów w Polsce. Odbyło się ono 27 kwietnia  w werbistowskim  Domu Misyjnym Ducha Świętego w  Warsza-wie, a ze strony Rady przewodniczył jej ks. dr Adam Wąs SVD. Spotkanie miało charakter informacyjny, ze szczególnym zwróceniem uwagi na dialog chrześcijańsko – muzułmański,  w perspektywie respektowania wolności religijnej w Egipcie, zwłaszcza wobec wspólnot koptyjskich w tym kraju. Przedstawiciele delegacji egipskiej z zainteresowaniem przyjęli informacje na temat Dnia Islamu w Kościele w Polsce oraz wszystkich innych inicjatyw podejmowanych w ramach dialogu międzyreligijnego.

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów powstała jako owoc Pieniężnieńskich Spotkań z Religiami. Na jej czele stoi dwóch współprzewodniczących: ze strony muzułmańskiej dr Artur Konopacki, ze strony katolickiej ks. dr Adam Wąs SVD. Ponadto w skład Rady wchodzi jeszcze jeden werbista ks. dr Stanisław Grodź SVD.

Jan Wróblewski, 01.05.2012.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda