Home Wiadomości Spotkanie federacyjne Sióstr Boromeuszek w Mikołowie

Spotkanie federacyjne Sióstr Boromeuszek w Mikołowie

Redakcja

Dom Generalny Sióstr Boromeuszek w Mikołowie stał się w dniach od 16 do 22 sierpnia  2018 r. miejscem Europejskiego spotkania.

Siostry Boromeuszki obecne w kilku krajach od ponad 48 lat złączone są Federacją i spotykają się co dwa lata, tym razem, po raz drugi w Mikołowie. W spotkaniu uczestniczyły Przełożone Generalne i członkinie Zarządów z siedmiu Generalatów: z Francji – Nancy, Niemiec – Trewir i Grafschaft, Czech – Praga,  Austrii – Wiedeń i oraz z Polski – Trzebnica i Mikołów oraz Ks. dr hab. Jacek Kempa i Ks. Łukasz Kocima.

Tematem spotkania była duchowość Zgromadzenia w życiu wspólnoty i apostolacie. Nasze rozważania opierałyśmy na wybranych fragmentach dokumentu „Młode wino, nowe bukłaki“,który mówi nam o wierności charyzmatowi, o zmianach w naszym życiu, jakich ta wierność się domaga i o hojności serca wobec ożywiającego nas Ducha. Ks. dr hab. Jacek Kempa w swoim wykładzie „Tajemnica młodości starego Kościoła” ukazał nam kierunek pogłębienia tematu spotkania federacji: Wiara odnawia siły, nadaje naszemu duchowi świeżości
i znajduje wyraz w nadziei oraz pełnej poświęcenia miłości. Jeśli Kościół żyje wiarą, nadzieją
i miłością, daje świadectwo swojej młodości
.

Odkrywałyśmy, że nie jest to proste, by młode wino wlewać do nowych bukłaków. Trzeba pokory i odwagi, by zauważyć w sobie, we wspólnotach co trzeba zrobić, by świeżość Ewangelii uelastyczniła nasze struktury, nasze tradycje, naszą codzienność. W sposób ośmielający nas
i zachęcający, towarzyszyło nam przekonanie, że sam Chrystus jest młodym winem, które zostało nam podarowane w całej pełni – teraz i na zawsze.

Obrady odbywały się w języku niemieckim i tłumaczone były równocześnie na inne języki przez Ks. Jacka Kempę, Ks. Łukasza Kocimę i Panią Jindrę Hubkowá z Czech.

W ramach tygodniowego trwania obrad, Siostry zapoznały się z ciężką pracą górników zwiedzając nieczynną już kopalnię GUIDO w Zabrzu, wzięły także udział w pielgrzymce kobiet i dziewcząt w Piekarach Śl. Oba te wydarzenia były dla Sióstr wielkim i pięknym przeżyciem.

Ponadto odwiedziłyśmy nasze Siostry w Cieszynie, gdzie obecnie prowadzimy Zakład Opiekuńczo-Leczniczy i Bursę dla dziewcząt. Jest to dla nas miejsce o znaczeniu historycznym, gdyż przez 10 lat, począwszy od roku 1879 mieścił się tam nasz Dom Generalny, a siostry zajmowały się kształceniem i wychowaniem dzieci i młodzieży. Zwiedziłyśmy również archiwum sióstr i jego zbiory muzealne. Złożyłyśmy także wizytę naszym starszym Siostrom
w Żorach, by im podziękować za trud ich życia i za obecną służbę apostolską – poprzez modlitwę i cierpienie.

Spotkania federacyjne są dla nas okazją do wzajemnego ubogacenia się dobrami duchowymi i dzielenia doświadczeniem, wzmacniają wzajemne siostrzane więzi i ożywiają naszą modlitwę za siebie nawzajem. Cieszymy się, że mogłyśmy przybliżyć siostrom z innych krajów dziedzictwo wiary naszego narodu oraz naszego regionu. Spotkanie było również okazją do refleksji nad tym, co możemy ofiarować Europie jako siostry boromeuszki. Jest to niewątpliwie wierność Bogu i wartościom ewangelicznym oraz wierność człowiekowi, szczególnie cierpiącemu, ubogiemu, najsłabszemu i zatroszczenie się o jego los.

Jest w nas nadzieja, że ten czas, w którym doświadczałyśmy bliskości i radości z bycia razem, zaowocuje pogłębioną więzią, byśmy mogły do naszych rodzin zakonnych zanieść nowe impulsy, by nie lękać się wlewać młodego wina do nowych bukłaków.

s.M. Marietta Głuszak SCB

Za: Redakcja.   

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda