Home WiadomościZ kraju Spotkanie formacyjno – opłatkowe u Salezjanów Współpracowników na warszawskiej Pradze

Spotkanie formacyjno – opłatkowe u Salezjanów Współpracowników na warszawskiej Pradze

Redakcja

12 stycznia 2013 odbyło się świąteczno – noworoczne spotkanie opłatkowe dla Salezjanów Współpracowników ze wspólnoty działającej przy Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa na warszawskiej Pradze. Pomysłodawcą i inicjatorem spotkania był delegat lokalny i opiekun wspólnoty – ks. Józef Michurski. Na spotkaniu obecny był także ks. Henryk Bobkowski – delegat inspektorialny SSW, dyrektor domu zakonnego.

Spotkanie rozpoczęła wspólnotowa Eucharystia, sprawowana w kaplicy Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Bazylice. Mszę św. koncelebrowali: ks. Józef i ks. Henryk. W swojej homilii ks. Henryk nawiązał do życia ks. Bosko i zainspirował nas, byśmy biorąc przykład ze Świętego z odwagą, wiarą w sercu pokonywali wszelkie życiowe przeszkody. Kaznodzieja zachęcał nas do pogłębienia więzi z Chrystusem, zwłaszcza w roku wiary oraz wczytywania się w życiorys św. Jana Bosko. Ks. Henryk dużo uwagi poświęcił osobie zmarłej współpracownicy salezjańskiej – p. Marii Abramczyk, której życie było związane ze św. Janem Bosko, Bazylią praską oraz SOM – em. Śp. Maria Abramczyk w młodości zachwyciła się Świętym Wychowawcą, a ten duchowy podziw pielęgnowała przez całe życie i przenosiła go na życzliwe relacje z napotkanymi ludźmi.

Po zakończonej Eucharystii udaliśmy się wszyscy do żłóbka i tam odśpiewaliśmy kolędy oraz wspólnie modliliśmy się.

Następnie spotkaliśmy się w salce oratorium, gdzie miała miejsce świąteczna agapa, poprzedzona modlitwą, dzieleniem się opłatkiem i składaniem sobie życzeń. W tą wymowną chwilę wprowadził nas nasz opiekun, ks. Józef, który jako głowa naszej salezjańskiej rodziny podkreślił znaczenie gestu dzielenia się opłatkiem oraz skierował do nas ciepłe słowa.

I tak przyszedł czas na serdeczne życzenia, dobre słowo, uśmiech, a przede wszystkim bycie razem. Podczas agapy był czas na kolędowanie, które uświetnił ks. Henryk i jego nieodłączna gitara. To wszystko odbyło w klimacie salezjańskiej radości i dobrego humoru. Odwiedził nas także miły gość – Ks. Proboszcz Henryk Modzelewski. Pasterz parafii złożył nam życzenia oraz podziękował za naszą posługę. Jego słowa głęboko zapadły w naszych sercach.

Nasi duszpasterze poinformowali nas o wielki wydarzeniu, które nastąpi w maju bieżącego roku. Do bazyliki przybędą relikwie św. Jana Bosko. Ta informacja wywołała prawdziwy entuzjazm oraz szczęście. Z wielką tęsknotą czekamy na naszego Świętego Przyjaciela.

To piękne noworoczno – świąteczne spotkanie uświadomiło nam, jak bardzo ważna jest wspólnota w życiu chrześcijanina. Pan Jezus powiedział do swoich uczniów „Jedni drugich brzemiona noście”. A człowiek nie jest samotną wyspą. Potrzebuje innych, by podążać wspólnie ku niebu, w duchu św. Jana Bosko. Dziękujemy serdecznie Ks. Józefowi Michurskiemu, który pomaga nam w kształtowaniu przyjaźni z ks. Bosko. To dla nas niezwykle cenny dar.

Katarzyna Dobruk SSW

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda