Home WiadomościZ kraju Spotkanie formatorów redemptorystów z Europy Północnej

Spotkanie formatorów redemptorystów z Europy Północnej

Redakcja

W dniach 11-14.06.2012 w domu rekolekcyjnym w Lubaszowej odbył się Zjazd Formatorów Redemptorystów z Europy Północnej. Uczestniczyli w nim redemptoryści z Polski, Słowacji i Niemiec, zaangażowani w prowadzenie formacji podstawowej w Zgromadzeniu: przewodniczący sekretariatu formacji, rektorzy seminarium, magistrzy nowicjatu, prefekci i socjusze postulatu i studentatu oraz duszpasterze powołań.

Jako temat tegorocznego spotkania wybrano zagadnienie: „Doświadczenia wspólnej formacji międzynarodowej do pełnienia misji w Zgromadzeniu”. W nowej rzeczywistości powstałych przed trzema laty Konferencji, w których myśli się o nowych wspólnych projektach apostolskich, uczestnicy podzielili się zdobytymi już w minionych latach doświadczeniami wspólnej formacji międzynarodowej w prowincjach europejskich. W imieniu Prowincji Warszawskiej swoje doświadczenia przedstawił o. Ryszard Bożek, wieloletni formator i były prowincjał. Uczestnicy próbowali też spojrzeć na to zagadnienie w szerszej perspektywie całego Zgromadzenia, stąd kontekst latynoamerykański, który przybliżył o. Adam Kośla. Następnie w ramach konwersatorium był czas na dopowiedzenia ze strony uczestników i wspólną dyskusję.

W zjeździe wziął udział koordynator Konferencji Redemptorystów Europy o. Jacek Zdrzałek, który przedstawił: „Propozycje wspólnej formacji w Konferencji Redemptorystów Europy”. Po wspólnej dyskusji ustalono, że w najbliższych latach podejmowane będą dalsze starania o przełamywanie barier mentalnościowych, wzmocnienie nauki języka angielskiego, zorganizowane zostanie wspólne przygotowanie do ślubów wieczystych oraz spotkanie wszystkich formowanych z całej Europy. O. Zdrzałek przekazał też informacje dotyczące prac Generalnego Sekretariatu Formacji, a szczególnie o uzupełnieniach do „Podręcznika Formatora CSsR” oraz kontynuacji międzynarodowych dwuletnich kursów dla współbraci pracujących bądź szykujących się do pracy w formacji.
Ponadto ojcowie odpowiedzialni za poszczególne etapy formacji podstawowej przedstawili aktualną ich sytuację. Była to też okazja do wymiany informacji z Prowincjalnych Sekretariatów Formacji dotyczących inicjatyw i wydarzeń związanych z formacją ciągłą w poszczególnych krajach w latach 2012-2013.

W ostatni dzień zjazdu Eucharystii przewodniczył o. Janusz Sok, przełożony Prowincji Warszawskiej. Na zakończenie ustalono, że w przyszłym roku odbędzie się w Polsce kolejny zjazd formatorów już z całej Europy.

o. Sylwester Cabała CSsR

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda