Home WiadomościZ kraju Spotkanie Sekretarzy i Ekonomów na Sacro-EXPO w Kielcach

Spotkanie Sekretarzy i Ekonomów na Sacro-EXPO w Kielcach

Redakcja

W poniedziałek 28 września w Kielcach rozpoczęły się doroczne Targi Sztuki sakralnej Sacro-EXPO. W trakcie ceremonii otwarcia targów, z udziałem abp. Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce, Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich została uhonorowana wyróżnieniem z okazji 10-lecia współpracy z kieleckimi targami.

Po popołudniu, na terenie targów rozpoczęło się doroczne spotkanie sekretarzy i ekonomów męskich instytutów życia konsekrowanego w Polsce.

Pierwszy dzień spotkania był przeznaczony dla sekretarzy i rozpoczął się wczesnym popołudniem od krótkiej modliwy w intencji osób chorych na Covid-19 i ich opiekunów.

Zaraz potem uczestnicy zapoznali się z prezentacją dotyczącą prowadzenia archiwum tajnego, gromadzenia danych w teczkach personalnych i właściwemu prowadzeniu kronik klasztornych. Prezentację przedstawił o. Grzegorz Filipiuk OFMCap. Towarzyszyła jej dyskusja dotycząca praktycznych konsekwencji zasad organizacyjnych, przedstawionych przez prelegenta.

Drugie poniedziałkowe spotkanie poświęcone było prezentacji ważnego dokumentu Stolicy Apostolskiej „Vademecum dotyczące wybranych kwestii proceduralnych w zakresie postępowania w przypadku nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych wobec małoletnich”, którego szczegółowej prezentacji dokonał dziekan wydziału prawa kanonicznego UKSW o. prof. Dariusz Borek OCarm.

Wtorek rozpoczęliśmy Mszą św. ku czci świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, której przewodniczył rzecznik prasowy episkopatu o. Leszek Gęsiak SJ. On też rozpoczął poranną sesję prezentacją dotyczącą rozpoczynającej się posługi kościelnego portavoce w Polsce. Zwrócił uwagę na to, że współcześnie nie ma tzw. mediów niezależnych, mówił też o błędach i nieporadnościach związanych z komunikacją Kościoła ze współczesnymi mediami. Uznał, że podstawą polityki medialnej Kościoła powinno być zawsze mówienie prawdy, a język naszej komunikacji powinien być zrozumiały dla współczesnych ludzi, szczególnie tych którzy na co dzień żyją poza wspólnotą Kościoła. Teologiczny język Kościoła przestał być dyskursem zrozumiałym dla zwykłych ludzi.

O. Gęsiak mówił też, że chce spotkać się z rzecznikami prasowymi diecezji i zakonów, aby wspólnie wypracować medialną drogę Kościoła.

Po wystąpieniu rzecznika prasowego odbyła się ciekawa dyskusja dotyczą-ca posługi medialnej w Kościele. Rzecznik zadeklarował chęć przeprowadzenia szkoleń medialnych dla przełożonych zakonnych i służb prasowych zakonów.

Po spotkaniu z o. Gęsiakiem sekretarze zakonni rozmawiali o wzajemnej współpracy. Tę część spotkania animował sekretarz KWPZM.

Na pierwszej sesji popołudniowej, wspólnej dla sekretarzy i ekonomów, dyskutowano nad sposobami aktuali-zacji ważnych dla wspólnot zakonnych programów ZakonEwid i FinanseEwid.

We wtorek na targach SacroExpo odbywa się także spotkanie dla admi-nistratorów obiektów kościelnych i zakonnych w którym uczestniczy kilkudziesięciu przedstawicieli zakonów męskich w Polsce.

Dalsza część relacji ze spotkania sekretarzy i ekonomów w następnym numerze Biuletynu.

okm

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda