Home WiadomościZ kraju Spotkanie Sekretarzy jurysdykcji zakonnych podczas SacroExpo

Spotkanie Sekretarzy jurysdykcji zakonnych podczas SacroExpo

Redakcja

170 firm z różnych branż związanych z życiem Kościoła i funkcjonowaniem parafii bierze udział w tegorocznej Międzynarodowej Wystawie Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów w Targach Kielce. SacroExpo rozpoczeły się w poniedziałek 6 czerwca i potrwają do środy 8 czerwca.

Tegoroczne wydarzenie targowe otworzył w poniedziałek abp Henryk M. Jagodziński – nuncjusz apostolski w Ghanie. Nuncjusz jest związany z diecezją kielecką, z której pochodzi, urodził się w Małogoszczu, w Kielcach kończył seminarium i był wikariuszem w Busku-Zdroju.

Przez trzy dni na stoiskach targowych będą szeroko prezentowane różne branże związane z życiem Kościoła – z duchowością, nauką, kulturą oraz z codziennym funkcjonowaniem świątyń i miejsc kultu. Rokrocznie uwzględniają one najnowsze rozwiązania technologiczne oraz trendy w sztuce, kierunki wydawnicze czy pielgrzymkowe.

W poniedziałek popołudniu rozpoczęło się także spotkanie sekretarzy tych jurysdykcji zakonów męskich, które nalezą do KWPZM. Zainaugurowało ono cały cykl spotkan zakonnych, które będą się odby- wały w tych dniach w Kilecach. Od wtorku rozpocznie się spotkanie ekonomów za- konnych, zaś we środę swoją sesję będzie miała Konsulta zakonów męskich.

Oprócz tego sekretariat KWPZM oraz Forum Współpracy Międzyzakonnej organizują trzy spotkania tematyczne dla przełożonych domów, proboszczów, ekonomów i administratorów obiektów sakralnych, poświęcone m.in. dbałości o obiekty zakonne i kościelne; termomodernizacji i zielonej energii oraz dbałości o liturgię i wystrój kościoła.

Spotkanie sekretarzy zainaugurowało wystąpienie o. Grzegorza Filipiuka OFMConv poświecone zasadom przechowywania danych oraz digitalizacji archiwów zdjęciowych. Był to kolejny z serii wykładów, które o. Grzegorz wygłasza podczas spotkań sekretarzy, a poświęconych zasadom organizacji sekretariatów i archiwów zakonnych

Kolejnym prelegentem był w poniedziałek ks. prof. Piotr Kroczek, Kościelny Inspektor Danych, który podzielił się swoimi spostrzeżeniami, po trzech latach funkcjonowania swojego urzędu, a dotyczącymi aktualnych kwestii i wątpliwości dotyczących ochrony danych osobowych. Zwrócił szczególnie uwagę na zasady dotyczące gromadzenia dokumentacji zakonnej, opinii psychologicznych oraz kwestii przesyłania poczty (zarówno tradycyjnej jak i elektronicznej).

Wtorkowe spotkania rozpoczęła Msza św., sprawowania w kościele Józefitów. Ponieważ formularz Mszy był wzięty ze wspomnienia Męcznników z Pariacoto, błogosławionych Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka, franciszkanów, o. Kazimierz Malinowski OFMConv, sekretarz gen. KWPZM swoją homilie poświęcił osobistym wspomnieniom, związanym z tymi męczennikami, oraz wydarzeniami związanymi z ich męczeństwem.

Spotkanie na auli rozpoczęła prezentacja o. Kazimierza Malinowskiego, dotycząca ważnej instrukcji Kongregacji Edukacji Katolickiej z dnia 8 grudnia 2020 r., dotyczącej nowej formuły afiliacji wyższych seminariów duchownych do Uniwersytetów i Akademii teologicznych. Wspomniana instrukcja nakazuje utworzenie przy seminariach Instytutów teologicznych i wskazuje graniczne wymogi dotyczące powołania tych instytutów (minimum 30 studentów oraz minimum 7 wykładowców).

Wyznaczony termin tej transformacji to 8 września biezącego roku. Informacja sekretarza gen. KWPZM spowodowana została wieloma niejasnościami, które pojawiły się przy interpretacji przepisów tej instrukcji.

Nastepnie o. Robert Wawrzeniecki przedstawił syntetyczna informację, dotyczącą pomocy zakonów męskich dla uchodźców z Ukrainy. Poinformował także o wysiłkach sekretariatu KWPZM w koordynacji tej pomocy oraz dotacjach finansowych z Caritas Polska.

Ostatnim przedpołudniowym wystąpieniem, kończącym spotkanie sekretarzy był wykład o. prof. Dariusza Borka, dziekana wydziału prawa kanonicznego UKSW, poświecony nowemu tłumaczeniu Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz zmian w samym Kodeksie, które w ostatnim czasie wprowadził papież Franciszek.

Za: KAI /OKM

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda