Home WiadomościZ kraju Spotkanie sióstr w Zakroczymiu

Spotkanie sióstr w Zakroczymiu

Redakcja

kapucyni.plW dniach 16 – 19 listopada 2015 roku w Centrum Duchowości Honoratianum w Zakroczymiu odbyło się spotkanie sióstr franciszkańskich zakonów kontemplacyjnych pod hasłem „Komunia droga nadziei”. Spotkanie zostało zorganizowane w odpowiedzi na zachętę Ojca Świętego Franciszka i wzięły w nim udział 24 siostry reprezentujące wspólnoty: klarysek kapucynek, klarysek od Wieczystej Adoracji, klarysek oraz bernardynek.

Przy tworzeniu tej inicjatywy i przy przebiegu spotkania towarzyszyli siostrom bracia kapucyni i bracia franciszkanie konwentualni z o. Prowincjałem Wiesławem Pyzio na czele.

Na rozpoczęcie o. Prowincjał zaakcentował prawdę, że wspólnota, która się dzieli wiarą, ma w sobie życie. Te słowa zachęciły zebrane w Zakroczymiu siostry do radosnego dawania świadectwa wiary.

Te dni łaski przepełnione były modlitwą uwielbienia i przebłagania za winy i zaniedbania, a także gorącą prośbą o światło w odczytywaniu tego, co Duch mówi dziś do Kościoła, do naszych wspólnot, do naszych serc. Każdy dzień miał swój temat przewodni.

Pierwszy dzień był pod hasłem: „Modlitwa w posłuszeństwie impulsom Ducha Świętego” ( LRŻK 2,5) . Wykład na podany temat wygłosił o. Grzegorz Siwek OFMConv oraz s. M. Rafaela OCPA. Prelekcja o. Grzegorza była bardzo przekonywująca, ponieważ ojciec z mocą franciszkańskiej prostoty dzielił się osobistym doświadczeniem mocy Ducha Świętego w jego życiu. S. Rafaela w swoim wystąpieniu dawała świadectwo, jak modlitwa uwielbienia owocuje we wspólnocie, w której żyje.
Drugi dzień był skoncentrowany wokół tematu: „Wspólnota – Bądźcie kobietami komunii” (LRŻK1,2), a prelegentami byli o. Wiesław Pyzio OFMConv. i s. Ewa Hop OSC.

O. Wiesław jak refren powtarzał, że komunia we wspólnocie może zaistnieć, jeżeli w centrum będzie Chrystus. Ojciec wskazywał, że podstawowym elementem jedności jest trwanie na modlitwie. S. Ewa w swojej prelekcji poszła w tym samym kierunku. Podkreśliła dodatkowo istotny element samotności jako szansę na spotkanie Boga i poznanie siebie, by potem wyjść z bogactwem swego serca i dać je w darze dla dobra wspólnoty.

Trzeci dzień upłynął pod hasłem: „Misja – Przyjąć przyszłość z nadzieją” (LŻRK 1,3). Tym razem wykład poprowadził o. Kazimierz Synowczyk OFMCap. i s. Judyta Wozniak OSCCap. O. Kazimierz zachęcał, aby miłość, którą Jezus ofiarował nam – osobom konsekrowanym – trzeba ponieść dalej i rozpalić nią świat. Z kolei s. Judyta ukazała piękno charyzmatu życia konsekrowanego oraz podprowadziła do odkrycia, że w duchowości franciszkańskiej istnieją odpowiedzi na pytanie: jak lepiej żyć?

Każdy wykład był nasycony bogactwem duchowości klariańskiej i ukazywał aktualność charyzmatu pomimo zmian, które przekształcają oblicze świata.

Wydarzenie wspierał swoja obecnością i dobrym słowem, jak i franciszkańskim braterstwem o. Juliusz Pyrek OFMCap. Również ks. bp Andrzej Dziuba, ordynariusz łowicki, przesłał okolicznościowy list i pasterskie błogosławieństwo.
Czas wypełniały braterskie i siostrzane spotkania, nie tylko w pracy w grupach, podczas których siostry dzieliły się swoimi myślami i doświadczeniami, lecz również na spacerze w przyklasztornym ogrodzie, czy też w salce rekreacyjnej.

Niech Bóg będzie uwielbiony w darze tego czasu dla dobra Kościoła i naszych klariańskich wspólnot!

oprac. S. Emanuela OCPA

Za: www.kapucyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda