Srebrny jubileusz obecności sióstr redemptorystek w Polsce

Siostry z Zakonu Najświętszego Odkupiciela, czyli mniszki redemptorystki od 25 lat mieszkają i modlą się w Bielsku-Białej. W sobotę, 27 września br. odbyła się tam uroczystość jubileuszowa z udziałem ks. bpa Romana Pindla, prowincjała o. Janusza Soka CSsR i sióstr redemptorystek z Włoch, Słowacji i Kazachstanu. 

Minęło 25 lat działalności redemptorystek w Polsce. Działalności nie byle jakiej, choć ukrytej i pokornej. Chociaż to zakon z klauzurą papieską i siostry zwykle nie wychodzą poza obręb klasztoru w Bielsku-Białej, jak dotąd jedynego w Polsce, to w ciągu ćwierćwiecza z iście misyjnym zapałem założyły trzy placówki zagraniczne – dwie na Słowacji i jedną w Kazachstanie). Planują także otworzyć nowy klasztor na Ukrainie.

W sobotnie popołudnie w klasztorze przy ul. Portowej 52 w Bielsku-Białej celebrowano uroczystą Eucharystię pod przewodnictwem ks. bpa Romana Pindla, ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej, który wygłosił także homilię. W liturgii uczestniczyli również: prowincjał redemptorystów o. Janusz Sok CSsR, jego wikariusz o. Piotr Chyła CSsR, licznie zgromadzeni kapłani, siostry redemptorystki z klasztoru „matki” w Scala we Włoszech oraz klasztorów „córek” w Keżmarku i Vranowie na Słowacji oraz z Pietropawlowska w Kazachstanie. Obstawę liturgiczną zapewnili klerycy i nowicjusze z WSD Redemptorystów w Tuchowie.

Po odśpiewanym hymnie Magnificat, został odczytany przez o. Mirosława Grakowicza CSsR, list gratulacyjny przesłany przez o. Michaela Brehl’a CSsR, przełożonego generalnego redemptorystów. Głos zabrał także o. Stanisław Kuczek CSsR, który 25 lat temu, jako ówczesny prowincjał, odprawił  Mszę Świętą na inaugurację działalności sióstr redemptorystek w Polsce. Wtedy sióstr było pięć. Obecnie wspólnota liczy ponad dwadzieścia sióstr, w tym dwie nowicjuszki i kandydatki do zakonu.

br. Tomasz Mikołajczyk CSsR

Zobacz też: Wywiad z s. Kazimierą Kut CSsR, pierwszą polską redemptorystką, Nasz Dziennik 

Za: www.redemptor.pl