Home WiadomościZ kraju Staniątki: jajka wielkanocne i wypieki od benedyktynek

Staniątki: jajka wielkanocne i wypieki od benedyktynek

Redakcja

Benedyktynki ze Staniątek oferują możliwość zakupu misternie zdobionych jajek oraz wypieków świątecznych na wielkanocne stoły. Taka forma kwesty w Wielkim Tygodniu ma wspomóc zbiórkę funduszy na remont i funkcjonowanie zabytkowego opactwa.

Jak podkreśla matka kseni Stefania Polkowska, jajka są najbardziej rozpoznawalnych symboli Świąt Wielkanocnych. – Zdobimy je w naszych rodzinach na różne sposoby. Nasz pomysł na jajka wielkanocne wyróżnia się misternym wykonaniem. Zostały one ozdobione kolorowymi nićmi ułożonymi w rozmaite wzory – opisuje.

Te niepowtarzalne ozdoby wielkanocne można nabyć w sklepiku przy opactwie w Staniątkach oraz na klasztornej furcie. Ta ostatnia przyjmuje zainteresowanych w godzinach 8:30-11:30, 15:00-16:30 i 17:30-18:30.

Oprócz jajek siostry przygotowują także świąteczne wypieki. – Mamy baranki cukrowe i z ciasta drożdżowego oraz pierniki w kształcie baranków i zajączków, wypiekane w oparciu o własne receptury. Można zamówić również makowce i serniki – wymienia s. Polkowska.

O innych sposobach wsparcia benedyktynek ze Staniątek, które z powodu pandemii utraciły wiele możliwości zarobku na swoje utrzymanie, można dowiedzieć się na furcie i pod numerem telefonu: 12 281 80 58 lub 507 677 825. Na stronie www.benedyktynki.eu podany jest też numer konta, na który można dokonywać darowizn.

Klasztor mniszek w Staniątkach został założony prawdopodobnie w 1216 r. Ten najstarszy klasztor benedyktynek w Polsce ufundował Klemens Jaksa Gryfita dla swojej córki Wizenny. Rozporządzeniem prezydenta Polski Andrzeja Dudy opactwo św. Wojciecha mniszek benedyktynek w Staniątkach stało pomnikiem historii. W ten sposób staniątecki zespół klasztorny został uznany zabytkiem o wyjątkowej wartości dla kultury narodowej.

luk / Staniątki
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda