Home WiadomościZ kraju Staniątki: widać już mury muzeum opactwa benedyktynek

Staniątki: widać już mury muzeum opactwa benedyktynek

Redakcja

Drugi etap realizacji projektu „Wirydarze dziedzictwa benedyktyńskiego” postępuje. Po miesiącach niewidocznych dla oka prac ziemnych, pojawiły się już mury przyszłego muzeum opactwa mniszek w Staniątkach.

Efekty robót budowlanych widać z daleka. Część budynku „Wirydarze Dziedzictwa Benedyktyńskiego” od strony zachodniej ma już ściany.

– Teren budowy przypomina może trochę pobojowisko. Wszędzie materiały bądź narzędzia budowlane. Niemniej z tego pozornego chaosu wyłania się budynek przyszłego muzeum. Widać to najlepiej po wznoszonych murach, okalających powoli obiekt od zachodu. Każdego dnia jest ich więcej i sięgają coraz dalej – relacjonują benedyktynki.

To pierwszy etap inwestycji, który obejmuje budowę nowego muzeum w stanie surowym zamkniętym i potrwa do połowy roku. Wcześniej trzeba było poradzić sobie z kanałem wodnym, który wymagał odpowiedniego zabezpieczenia. Po tym nastąpiło wylanie kolejnego fragmentu płyty dennej oraz wykonanie fundamentu pod budynek.

Koszt obecnego etapu budowy to blisko 6,5 mln złotych. Stanowi to około jedną trzecią wartości całego projektu, który według szacunków opiewa na prawie 17 mln złotych.

– Jest to o ponad 6 mln złotych więcej w stosunku do pierwotnego kosztorysu inwestorskiego. Różnica wynika ze zmian na rynku budowlanym, który znacznie podrożał. Podejmujemy usilne starania, żeby te środki pozyskać. Gdyby ktoś zechciał nas wspomóc w tych działaniach, to bardzo prosimy o wsparcie tego wielkiego dzieła – apeluje matka ksieni Stefania Polkowska.

Kolejna cześć inwestycji powinna rozpocząć się we wrześniu 2021 r. i zakończy się oddaniem obiektu do użytkowania pod koniec 2022 r. Projekt „Wirydarze Dziedzictwa Benedyktyńskiego” uzyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w wysokości 7,2 mln zł. Dzięki programowi zostanie przeprowadzona rewaloryzacja i adaptacja zabytkowych obiektów na muzeum, bibliotekę i czytelnię.

Dofinansowanie umożliwi także zabezpieczenie i zakonserwowanie cennych zbiorów. Dzięki dotacji możliwe będzie też prowadzenie badań i skatalogowanie całego archiwum. Wśród najcenniejszych zbiorów opactwa znajdują się m.in. dokumenty, rękopisy, starodruki, muzykalia oraz przedmioty i szaty liturgiczne.

Rozporządzeniem prezydenta Polski Andrzeja Dudy opactwo św. Wojciecha mniszek benedyktynek w Staniątkach stało się w maju br. pomnikiem historii. W ten sposób staniątecki zespół klasztorny został uznany zabytkiem o wyjątkowej wartości dla kultury narodowej.

Klasztor mniszek w Staniątkach został założony prawdopodobnie w 1216 r. Ten najstarszy klasztor benedyktynek w Polsce ufundował Klemens Jaksa Gryfita dla swojej córki Wizenny.

luk / Staniątki
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda