Home WiadomościZ kraju Starodruki muzyczne w Świętej Lipce

Starodruki muzyczne w Świętej Lipce

Redakcja

Zabytkowe rękopisy muzyczne pochodzące ze Świętej Lipki doczekały się jednolitego opracowania.

Wydawnictwo Naukowe Sub Lupa w ramach serii „Fontes Musicae in Polonia” (źródła muzyki w Polsce) wydało katalog „Musicalia Manuscripta Chori Sacro-Lindensis”, zawierający wszystkie zabytkowe rękopisy muzyczne pochodzące ze Świętej Lipki.

Potrzeba skatalogowania i opracowania zabytkowych tych rękopisów muzycznych istniała od lat. – Docierały do mnie prośby od wielu profesorów i różnych instytucji, z prośbą o wgląd w rękopisy muzyczne. Wyjaśniałem, że niestety nie są one obecnie przechowywane w sanktuarium – mówi o. Aleksander Jacyniak SJ, superior Domu Zakonnego Towarzystwa Jezusowego w Świętej Lipce.

Ze względu na niedogodne warunki ich przechowywania w świętolipskim kościele, w 1996 r. zostały one zdeponowane w Bibliotece Bobolanum w Warszawie. Wówczas zbiór został częściowo opracowany i skatalogowany. Rozpoczął się również proces oczyszczania rękopisów i ich digitalizacji.

Przed ukazaniem się tego wydawnictwa istniały jedynie nieliczne opracowania muzykaliów świętolipskich. – Obecna książka licząca 616 stron przybliża nam dwa tysiące dwieście osiemnaście pojedynczych utworów pochodzących z czasów do kasacji zakonu jezuitów. Obejmuje aż dwieście trzydzieści siedem kolekcji jedno- i wieloautorskich – wymienia jezuita. W tym 1503 to utwory o ustalonym autorstwie, 715 jest anonimowych. – To ogromny zasób wiedzy, który sprawia, że można będzie prowadzić dalsze prace naukowe dotyczące naszego sanktuarium – uważa o. Jacyniak.

To cud, że przez burzliwe lata historii Świętej Lipki te rękopisy nie zostały zniszczone. – Choćby przez Sowietów, którzy 28 stycznia 1945 r. wkroczyli do sanktuarium, spalili ławki i inne elementy wyposażenia kościoła. Spalili i wywieźli część biblioteki, która zawierała cenne starodruki – wyjaśnia jezuita.

Wyraża nadzieję, że uda się kilka zabytkowych rękopisów sprowadzić do muzeum znajdującego się przy sanktuarium, by pielgrzymi mogli zobaczyć tę cenną spuściznę muzyczną związaną z historią Świętej Lipki.

Krzysztof Kozłowski/Instytut Gość Media

Za: www.archiwarmia.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda