Home DokumentyStatystyki Statystyka roku 2012 w Sanktuarium Maryjnym w Kodniu

Statystyka roku 2012 w Sanktuarium Maryjnym w Kodniu

Redakcja

Koniec roku kalendarzowego jest wspaniałą okazją, aby z wdzięcznością spojrzeć wstecz i podziękować za wszelkie dobro, które stało się naszym udziałem z Jego woli. Na początku roku prezentujemy wycinek danych statystycznych, związanych z funkcjonowaniem Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej.

Kodeń został powierzony opiece Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w 1927 roku. Można jednak powiedzieć, że to raczej my doświadczamy szczególnej opieki Tej, która króluje w Bazylice Kodeńskiej. Bez wątpienia  do Kodnia przybywa coraz więcej pielgrzymów, którzy za Jej wstawiennictwem pragną wzrastać w wierze.

Tworzenie statystyk pomaga nam lepiej służyć temu świętemu miejscu.

Ilość grup zorganizowanych

Dane są zbierane na podstawie Księgi Pielgrzymów. Każdy ojciec, który oprowadza grupę w Sanktuarium Kodeńskim, stara się zapisać podstawowe dane o pielgrzymach. Oczywiście kwestią dyskusyjną pozostaje fakt, w jaki sposób miarodajnie obliczyć liczbę pielgrzymów, którzy przybywają do Kodnia w grupach niezgłoszonych na furtę klasztorną, jak również pielgrzymów indywidualnych.

Do ogólnej liczby pielgrzymów należy również dodać uczestników odpustów i pielgrzymek organizowanych przez sanktuarium, czy uczestników spotkań cyklicznych, takich jak: Festiwal Życia, Nocne Czuwania Młodych, Nocne Czuwania Dorosłych, Kodeńskie Dni Ekumeniczne etc.

Największymi liczebnie zgromadzeniami wiernych są zawsze uroczystości odpustowe. Główne uroczystości w sierpniu ze względu na fatalne warunki pogodowe zgromadziły praktycznie o połowę mniej pielgrzymów niż zazwyczaj.

W porównaniu do lat poprzednich umacnia się zwyczaj przybywania do Matki Bożej Kodeńskiej dzieci I-komunijnych i rocznicowych.

Coraz wyraźniej widać również, że tego rodzaju pielgrzymki przybywają również spoza terenu diecezji siedleckiej.

Pod uwagę wzięto również miasta, z których najczęściej przybywały grupy zorganizowane. Jako pułap statystyczny przyjęto te miejscowości, z których przybyło co najmniej 10 grup.

W 2012 r. do księgi celebransów wpisało się 607 prezbiterów.

Pośród nich było m.in. 13 biskupów diecezjalnych z Polski i zagranicy oraz przełożeni kilku obrządków katolickich, zrównanych na mocy prawa kanonicznego z biskupem diecezjalnym.

Jako punkt wyjścia przyjęto diecezje, z których przybyło co najmniej 10 grup. W Kodniu gościło również 14 grup zagranicznych (m.in. Francja – dwukrotnie, Włochy – dwukrotnie, Australia, Chiny, Białoruś – czterokrotnie, Niemcy, Litwa – dwukrotnie, Irlandia).

Więcej na: www.koden.com.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda