Home WiadomościZ kraju Stoczek, Jubileusz 60 lat posługi marianów

Stoczek, Jubileusz 60 lat posługi marianów

Redakcja

Zieleniły się mury świątyni, krużganków, klasztoru od pleśni i wilgoci. Zacieki na kościele i krużgankach. Częściowo zrujnowany był dach klasztoru. Zapleśniał cudowny obraz Pani Stoczkowskiej, robak toczył drewno, do którego był przytwierdzony. Próchno sypało się z ołtarzy. Zewsząd ziało zimnem i stęchlizną – tak wspominał swoje pierwsze wrażenia ze Stoczka ks. Jan Karbasz MIC. To właśnie on został w 1957 roku administratorem w Stoczku, Kiwitach i Krekolach. Opiekę nad sanktuarium powierzył marianom bp Tomasz Wilczyński.

Jubileusz 60-lecia posługi w Stoczku Klasztornym rozpoczął się od uroczystej Mszy św. w stoczkowskiej bazylice. Modlitwie przewodniczył ks. Tomasz Nowaczek MIC, przełożony prowincjalny Zgromadzenia Księży Marianów. – Gospodarzem jest tutaj Jezus. On nas zaprasza, by ofiarować nam coś niezwykle ważnego – samego siebie – mówił w homilii ks. Nowaczek. W swoim słowie przypomniał o wartości prawdy w życiu człowieka oraz niebezpieczeństwie i grzechu, jaki wynika z kłamstwa. – Kard. Stefan Wyszyński opierał swoje posługiwanie na prawdzie. Mówił o prawdzie głośno i odważnie, dlatego też został uwięziony w murach tego klasztoru. Przechowujemy to jako marianie i powodem do świętowania nie jest 60 lat, ale powodem do świętowania obecności marianów w Stoczku jest to, że Bóg zestawia fakty historii i każe na powrót być czujnym i ostrożnym, przy jednocześnie mężnym i odważnym w mówieniu prawdy – zaznaczył prowincjał. – Świętowanie dla samego świętowania jest bałwochwalstwem. Świętowanie obecności Pana Boga to jest świętowanie prawdziwe. Tam gdzie jest Bóg, tam jest i święto – podkreślił ks. Nowaczek.

Uroczystości uświetnił koncert zespołu kameralnego Pro Musica Antiqua, a po Mszy św. i koncercie odbył się piknik.

Łukasz Czechyra, Gość Niedzielny

Za: www.marianie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda