Studenci w Rzeszowie kończą rekolekcje

Po pół tysiąca osób przychodzi co wieczór do kościoła dominikanów w Rzeszowie na adwentowe rekolekcje akademickie, które od 16 grudnia głosi ojciec Krzysztof Pałys.

Mieszkający w łódzkim klasztorze dominikanów rekolekcjonista, autor popularnego bloga „Światła miasta” i głośnej książki „Ludzie ósmego dnia”, zatytułował swoje nauki „Sztuka Patrzenia”. Pod tym samym hasłem głosił je już w Adwencie dla studentów w dominikańskich kościołach w Jarosławiu, Szczecinie i Wrocławiu.

O. Pałys wyjaśnia, że pomysł na tytuł rekolekcji zaczerpnął od Świętego Pawła Apostoła, który nawołując w „Liście do Rzymian” wyznawców Chrystusa do przemiany, używa greckiego słowa „meatonoia”.

„Dla Świętego Pawła »metanoia« nie oznacza wcale doskonałości moralnej, ale zmianę sposobu patrzenia na życie i otaczający świat. I do tego samego namawiam w czasie rekolekcji moich słuchaczy: żeby spróbowali spojrzeć na siebie, innych i świat oczyma Boga. Dopiero wówczas możliwa jest odmiana swojego życia” – mówi o. Pałys.

Kościół Świętego Jacka w czasie rekolekcji wypełniony jest po brzegi. „Adwentowych nauk słucha około pół tysiąca osób, w zdecydowanej większości studentów. To dla nas dowód na potrzebę organizowania akademickich rekolekcji” – mówi o. Łukasz Filc, opiekun dominikańskiego Duszpasterstwa Akademickiego „Szopka” przy rzeszowskim klasztorze.

O. Filc jest przekonany, że głoszone przez o. Pałysa nauki już przynoszą duchowe owoce, czego widomym znakiem ma być duża liczba przystępujących do adwentowej spowiedzi. „Po każdej konferencji studenci jeszcze przez godzinę spowiadają się przy trzech konfesjonałach” – mówi dominikanin.

Rekolekcje w rzeszowskim kościele dominikanów kończą się 19 grudnia o godz. 19.30.

Za: www.dominikanie.pl.