Home WiadomościZ kraju Św. Michał Archanioł nas ochrania!

Św. Michał Archanioł nas ochrania!

Redakcja

Pod hasłem „Z Maryją pod krzyżem” na Jasnej Górze odbyło się 6. Ogólnopolskie Czuwanie Michalickich Zgromadzeń Zakonnych. Ponad 300 osób modliło się podczas Apelu Jasnogórskiego i całonocnego czuwania w Kaplicy Matki Bożej.

„Te czuwania stały się dla nas pewna tradycją. Zapraszamy nie tylko księży, braci zakonnych, kleryków nowicjuszy, nie tylko siostry z poszczególnych domów, placówek na terenie Polski – zapraszamy także naszych współbraci i współsiostry z zagranicy, są także z nami podopieczni z naszych placówek opiekuńczo-wychowawczych, z naszych szkół, oratoriów, są nasi ministranci, przedstawiciele scholi, które prowadzimy przy naszych wspólnotach parafialnych i naszych oratoriach, są także nasi parafianie z parafii, które prowadzimy na terenie całej Polski. Co roku widzimy, że liczba pielgrzymów zwiększa się – informuje ks. Dariusz Wilk, przełożony generalny zgromadzenia michalitów – Przyjeżdżamy po pierwsze, żeby podziękować Matce Bożej za dar zgromadzeń, przez Jej ręce dobremu Bogu za to, że w tych zgromadzeniach trwamy. Dzięki Bożej Opatrzności istniejemy już od 100 lat. Dokładnie w 1921 r. było kanoniczne zatwierdzenie kościelne naszej rodziny zakonnej. Założycielem jest bł. ks. Bronisław Markiewicz, który w 1912 r. zmarł, ale po 9. latach od Jego śmierci zgromadzenie dopiero zostało zatwierdzone kanonicznie przez władze kościelne”.

„Będąc wierni o. Markiewiczowi odkrywamy dwa nurty realizacji jego charyzmatu – mówi dalej ks. Dariusz Wilk – Pierwszy nurt to jest nurt ‘michalinki’, oparty na osobie św. Michała Archanioła. To wyjątkowy patron, którego dostaliśmy od naszego ojca założyciela, i stąd kult św. Michała Archanioła, teologia, która ma w jakimś sensie poszerzyć myśl o aniołach, ale przede wszystkim o św. Michale Archaniele. Dzisiaj widzimy, jaka jest wielka tego potrzeba. Po całej Polsce peregrynuje figura św. Michała Archanioła z Góry Gargano, a miała peregrynować tylko po naszych placówkach. Na Jasnej Górze także regularnie odbywają się spotkania – co roku w lipcu przyjeżdża św. Michał Archanioł jako pielgrzym do Matki Bożej, a wraz z nim rycerze, czciciele, ci, którzy noszą szkaplerze św. Michała Archanioła. To jest nurt, który bardzo mocno się rozprzestrzenia. A drugi to jest działalność wychowawcza, prowadzimy szkoły, oratoria, prowadzimy dom dziecka. Mamy licea ogólnokształcące, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, technika, licea profilowane i zasadnicze szkoły branżowe, łącznie uczy się w nich ok. 3 tys. uczniów”.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ es

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda