Home WiadomościZ kraju Świąteczne drzewka od leśników dla Jasnej Góry

Świąteczne drzewka od leśników dla Jasnej Góry

Redakcja

Piękną, ponad 16-metrową choinkę podarowały na Jasną Górę Lasy Państwowe. Choinka jest darem Nadleśnictwa w Ostrowcu Świętokrzyskim, należącym do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. W poniedziałek, 16 grudnia miało miejsce uroczyste przekazanie okazałego, przystrojonego w świąteczne dekoracje drzewka bożonarodzeniowego.

Choinka przyjechała na Jasną Górę z puszczy jodłowej z okolic Świętego Krzyża. „W nazwie jednostki jest krzyż, Świętokrzyski Ostrowiec. Drugi raz już przywozimy spod Świętego Krzyża dar – choinkę dla Jasnej Góry – mówi Adam Podsiadło, nadleśniczy nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu – Przywieźliśmy ją nieco wcześniej, a dziś jest przekazanie tego drzewka. Dla nas to jest coś wyjątkowego w tym okresie przedświątecznym podziękować Matce Boskiej za wszystkie dary, i prosić o łaski na następny rok. Drewno choinki to surowiec odnawialny, nie ma nic lepszego niż zapach pięknego drzewka na Boże Narodzenie. Jest to też element promocji Lasów Państwowych. Współdziałając z przeorem jasnogórskim witamy wszystkich pątników tą właśnie choinką”.

Jak zapewniają leśnicy, jodła pozyskana została w ramach planowych cięć gospodarczych i zrównoważonej gospodarki leśnej, prowadzonej przez Lasy Państwowe.

Na uroczystość do sanktuarium przybyli m.in.: Andrzej Matysiak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu; Marek Szary, zastępca dyrektora RDLP w Radomiu; Arkadiusz Wojciechowicz, dyrektor Lasów Państwowych z Katowic; nadleśniczy Adam Podsiadło z Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski i Leśnictwa Bałtów, z którego pochodzi choinka, a także leśniczy Marian Pater oraz wójt gminy Bałtów Hubert Żądło.

Przekazanie choinki poprzedziła Msza św. w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystię odprawił przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra, który złożył serdeczne podziękowanie leśnikom za dar dla sanktuarium.

„W szczególny sposób witam pracowników leśnictwa, którzy w dniu dzisiejszym uroczyście przekazują dla Jasnej Góry choinkę, która będzie znakiem radości, wyczekiwania radosnego na przyjście Pana – powiedział rozpoczynając Eucharystię o. przeor Marian Waligóra – To już za 9. dni będziemy świętować radość Bożego Narodzenia. We wszystkich kościołach rozpoczynamy dzisiaj Nowennę do Dzieciątka Jezus. W to świętowanie radosne, oczekiwanie radosne na przyjście Pana wpisujemy też ten radosny dzień dzisiejszy na Jasnej Górze, jakim jest przekazanie kilkunastometrowej choinki, która będzie radością dla wszystkich pielgrzymów przybywających tutaj, by w radości Bożego Narodzenia trwać i tą radość nieść do swoich domów”.

Homilię wygłosił o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry. „Zawierzcie swoje życie, powołanie i misję Matce Bożej przez przyczynę św. Huberta, waszego patrona . Niech Święta będą dla nas radosne, razem z Panem Jezusem. Bóg zapłać wszystkim – ‘darz bór’”.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ es, dr

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda