Home WiadomościZ kraju Święto Matki Boskiej Zielnej w Niepokalanowie

Święto Matki Boskiej Zielnej w Niepokalanowie

Redakcja

FOT. Anna DziemskaTłumy pielgrzymów nawiedziły niepokalanowską Bazylikę przez cały świąteczny dzień , 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia NMP.

Oblężone konfesjonały, wierni modlący się przed ołtarzami świętych to normalny widok w świąteczne, odpustowe dni w Niepokalanowie.

Uroczystej sumie odpustowej przy ołtarzu polowym przewodniczył i homilię wygłosił przełożony prowincji MB Niepokalanej, o. Wiesław Pyzio OFM Conv.

W homilii prowincjał franciszkanów przypomniał, że dogmat Wniebowzięcia Matki Bożej został ogłoszony przez papieża Piusa XII w 1950 roku, a więc w czasie, „gdy jeszcze nie wystygły kominy niemieckich krematoriów”…

W tym kontekście prowincjał przypomniał gehennę św. Maksymiliana i innych ludzi, narażonych na okrucieństwa II wojny światowej. Podkreślił, że dzisiejsze święto, jak i święto Przemienienia Pańskiego przypominają nam o przyszłym życiu, a Matka Boża ukazuje nam Prawdy Wiary. Powołując się na list św. Pawła do Galatów 5, 16 – 24 kaznodzieja podkreślił, że mamy dbać o ciało, gdyż w naszym ciele jest Bóg, jednak  mamy postępować według ducha i poświęcać czas Bogu . Nie wolno nam spełniać pożądań ciała, ani brać przykładu ze skandalistów, podkreślił kaznodzieja krytykując tatuaże, które obecnie coraz częściej widzimy, a które są bałwochwalstwem. To właśnie dla przebłagania bóstw nacinano skórę i raniono się, ale obecnie wiemy, że  Pan Jezus dał nam łaskę zbawienia i nie wolno nam kaleczyć się, mówił prowincjał franciszkanów.

Po mszy świętej o. Pyzio poświecił tradycyjnie bukiety kwiatów, owoców i ziół, przyniesione przez parafian i pielgrzymów.

O godz. 13:00 w sali św. Bonawentury odbył się spektakl poświęcony św. o. Maksymilianowi , którego 75 rocznicę męczeńskiej śmierci obchodzono dzień. wcześniej, 14 sierpnia.

W tym roku po raz pierwszy przybyła do Niepokalanowa 98 osobowa piesza pielgrzymka z Pabianic. Najmłodszy pielgrzym liczył 7 miesięcy i przybył w wózeczku wraz z rodzicami i dwójką rodzeństwa.

W Roku Miłosierdzia, jaki obecnie przezywamy, główne wejście do niepokalanowskiej bazyliki jest Bramą Miłosierdzia.

Anna Dziemska

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda