Home WiadomościZ kraju Święto Najświętszego Serca Pana Jezusa i Monstrancja Fatimska u Matki Boskiej Łaskawej w Warszawie

Święto Najświętszego Serca Pana Jezusa i Monstrancja Fatimska u Matki Boskiej Łaskawej w Warszawie

Redakcja

Procesja eucharystyczna przeszła ulicami warszawskiej Starówki w piątek wieczorem, w święto Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Hostia umieszczona w szczególnej monstrancji, tzw. Monstrancji Fatimskiej , niesiona przez jezuitów peregrynowała ulicami wokół sanktuarium.

Śpiew litanii do Serca Pana Jezusa przez uczestników procesji przypominał  warszawiakom i turystom o właśnie obchodzonym święcie.

Po zakończeniu nabożeństwa czerwcowego, przed mszą świętą, rektor kościoła o. Lesław Ptak SJ poświęcił obraz Najśw. Serca Pana Jezusa , umieszczony na czas nabożeństw czerwcowych w prezbiterium . Z początkiem lipca obraz zostanie umieszczony na stałe w lewej nawie kościoła, w Kaplicy Adoracji.

Tego dnia kazania w czasie mszy świętych głosił o. Dariusz Michalski SJ, jezuita z Poznania.

W kazaniu na wieczornej sumie o. Michalski nawiązał do właśnie poświęconego wizerunku Najśw. Serca Pana Jezusa, autorstwa artysty Pompea Batoniego, inspirowanego wizjami św. Małgorzaty Marii Alacoque .

„Wszystkie sakramenty, zgodnie z nauką kościoła biorą początek z Męki i śmierci Jezusa na krzyżu , a więc biorą początek wprost z Serca Pana Jezusa”, powiedział kaznodzieja, dodając że ta sama myśl znajduje się w teologii wizerunku obrazu Batoniego . Pan Jezus podaje św. Małgorzacie Alacoque serce , gorejące miłością. My też powinniśmy zadość uczynić gorejącemu sercu Pana Jezusa, przekazując otrzymaną miłość dalej. Ważnymi słowami miłości w relacjach z innymi i będą słowa „ proszę, przepraszam, dziękuję” , wskazał o. Michalski.

Dalej kaznodzieja porównał obraz Najśw. Serca Pana Jezusa, Batoniego z obrazem Miłosierdzia Bożego, inspirowanego wizjami św. s. Faustyny Kowalskiej.

„ W jednym i drugim obrazie w centrum jest Najśw. Serce Pana Jezusa , z którego wypływają promienie. Są to obrazy Chrystusa Zmartwychwstałego i są one przykładem, że zmartwychwstanie może nastąpić także w naszym życiu” powiedział kaznodzieja. Dodał, że krótka modlitwa „Jezu ufam Tobie” lub współczesna „Jezu, Ty się tym zajmij” pomoże nam przejść przez trudności i problemy naszego codziennego życia.

Obraz , kopię obrazu Najśw. Serca Pana Jezusa z rzymskiego kościoła jezuitów Il Gesu namalowała prof. Akademii Sztuk Pięknych Aleksandra Krupska , która wcześniej odnawiała obraz MB Łaskawej, umieszczony w głównym ołtarzu sanktuarium.

Szczególna monstrancja , przypominająca postać Maryi Niepokalanej gościła przez 2 dni w Sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej, tj 23 i 24 czerwca.

Monstrancja Fatimska to dar narodu polskiego dla Sanktuarium Matki Bożej w Fatimie z racji 100-lecia objawień fatimskich. Dar ten został przygotowany przez Sanktuarium MB Fatimskiej w Zakopanem i Fundację Aniołów Miłosierdzia.

Monstrancja wyruszyła w Pielgrzymkę Pokoju z Sanktuarium Fatimskiego na Krzeptówkach i odwiedza największe polskie sanktuaria maryjne oraz inne wybrane miejsca. Ideą peregrynacji i adoracji Pana Jezusa w Monstrancji Fatimskiej jest wspólna modlitwa o pokój na świecie oraz zawierzenie rodzin Sercu Maryi.

W środę, 28 czerwca Monstrancja przybędzie do warszawskiego Sanktuarium MB Nauczycielki Młodzieży na Siekierkach . Adoracja Najświętszego Sakramentu w tej monstrancji będzie trwała od g. 6.30 do 17.00 w Kaplicy NMP Królowej Wyznawców na Miejscu Objawień i będzie ona kontynuowana w kościele w godz. 18.30 do 21.00.

Jesienią 2017 r. monstrancja pojedzie z polskimi pielgrzymami do Fatimy.

Anna Dziemska

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda