Home WiadomościZ kraju Świętowanie 450 lat powstania Karmelitów Bosych

Świętowanie 450 lat powstania Karmelitów Bosych

Redakcja

Karmelitański Instytut Duchowości oraz Głos Karmelu serdecznie zapraszają na świętowanie uroczystości 450 lat powstania pierwszej wspólnoty Karmelitów Bosych.

W pierwszą niedzielę Adwentu, 28 listopada 1568 roku – dokładnie 450 lat temu – kilku śmiałków rozpoczęło nowe, eksperymentalne życie wspólnotowe w Duruelo. Za klasztor posłużył im prosty domek, położony z dala od miasta Ávila. Nowe pokolenie proroków znalazło miejsce i warunki, które odtwarzały prostotę rodzinnego domu Jezusa, a zarazem nawiązywały do samotnych grot pustelników z góry Karmel. Skrócony habit, długie rozmowy ze św. Teresą od Jezusa, własny zapał i przygotowanie stanowiły fundamenty dla pierwszych dwóch bohaterów tej historii: młodego Jana od Krzyża, którego Święta pozyskała w kryzysowym dla niego momencie, oraz Antoniego de Heredia, doświadczonego przełożonego, będącego wiernym sługą Bożym.

W tym roku upływa 450 lat od tego wydarzenia. Nowy Świat (Ameryka) nie jest już miejscem walki o nowe tereny i wpływy. Zmieniły się nasze ubrania, architektura, sposoby komunikacji. Jednak charyzmat karmelitów bosych jest nadal żywym płomieniem, nadal przyciąga mężczyzn pochodzących z różnych kultur, mówiących różnymi językami, posiadających różne doświadczenia i osobiste historie. Ten styl życia, i nie chodzi tu jedynie o charakterystyczny habit czy zwyczaje, przyciąga ludzi, którzy jak św. Jan od Krzyża nie znajdują satysfakcji w swoim dotychczasowym życiu, odczuwają brak i gotowość do kochania przerastające ludzki świat. Ten bosy styl to przede wszystkim zwrot od świata rzeczy w stronę świata osób. Nasi protoplaści z Duruelo nie stworzyli kolejnej Kartuzji, nie zamknęli drzwi swojego Nazaretu, aby cieszyć się pokojem z dala od wewnętrznych ludzkich wojen i żyć jak mali hobbici w sielankowym Shire – jeśli nie trwali na rozmowie z Jezusem, szli do pobliskich wiosek i głosili, spowiadali, rozmawiali. Wszystko miało w ich życiu swoje miejsce, chociaż nie brakowało im problemów.

Plan uroczystości

18.00
Msza święta dziękczynna pod przewodnictwem o. Tadeusza Florka OCD, Prowincjała Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych
(kaplica KID)

19.00
Spotkanie z autorami jubileuszowej książki CZERPAĆ ZE ŹRÓDŁA
(aula KID)

20.00
Słodki bufet, rozmowy, podpisywanie książek
(kawiarenka)

Za: www.karmel.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda