Home WiadomościZ kraju Dominikanie: Święty Jacek zaprasza na Freta

Dominikanie: Święty Jacek zaprasza na Freta

Redakcja

Legenda głosi, że polski patron braci kaznodziejów, św. Jacek, karmił biednych pierogami własnego wyrobu. Dominikanie z klasztoru pod wezwaniem tego patrona w Warszawie są bardziej kreatywni – organizują już kolejną edycję świętojackowego jarmarku, by zapewnić obiad w szkole dla ubogich dzieci z całej Polski.

Jarmark świętego Jacka zagości na warszawskiej Starówce w dniach 15 – 19 sierpnia, w godz. 10.00 – 22.00  przy ulicy Freta 10. Na odwiedzających czeka kilkanaście stoisk z wyrobami rękodzielniczymi. Będzie można nabyć unikalną biżuterię, zabawki, ceramikę, dekoracje, naturalne produkty spożywcze. Nie zabraknie także książek oferowanych przez dominikański antykwariat oraz namiotu fanterii, w którym za kupionym losem kryć się mogą nagrody takie jak zaproszenia do warszawskich teatrów, kin, restauracji, płyty z muzyką lub DVD.

Jarmarkowi św. Jacka towarzyszyć będą także wydarzenia kulturalne:

– 15 sierpnia wycieczka z przewodnikiem po kościele św. Jacka,
– 16 sierpnia koncert Antoniny Krzysztoń, godz. 20.00 Kościół św. Jacka,
– 18 sierpnia wykład na temat życia św. Jacka, godz. 16.00, kościół św. Jacka,
– 18 sierpnia koncert Jacka Kowalskiego i Henryka Kasperczaka pt. “Historie dominikańskie i inne”, godzina 19.00, Kościół św. Jacka oo. Dominikanów,
– 19 sierpnia spotkanie z autorem książki „Miłość, która się spóźnia”, o. Michałem Adamskim OP;
– 19 sierpnia – aukcja charytatywna – wylicytować można będzie m.in.: płyty i książki ze specjalnymi dedykacjami jarmarkowymi Justyny Steczkowskiej, Grzegorza Turnaua, zespołu „Raz, dwa, trzy”, Andrzeja Stasiuka, Jacka Hugo-Badera, pobyt w luksusowym apartamencie w Zakopanem, butelka wina z dedykacją od Marka Kondrata, godz. 14.00

Organizatorzy przy współpracy z Fundacją Sto Pociech zaplanowali także atrakcje dla dzieci – jarmarkową Strefę Dziecka, którą w dniach 18 i 19 sierpnia odwiedzić będzie można w ogrodzie Fundacji przy ul. Freta 20/24a . Na najmłodszych czekają tam:

Sobota 18 sierpnia, godz. 10.00 – 14.00 – Stwórczy Piknik
– możliwość beztroskiego uwalniania twórczości, np. malowanie kredą dominikańskiego chodnika, lepienie pierogów św. Jacka
– karaoke z nagrodami
– zabawy z chustą Klanzy
– gry planszowe i podwórkowe
– robienie baniek
– „Niewidzialny Labirynt” – organizator „Niewidzialna Wystawa” http://niewidzialna.pl/
Labirynt składa się z 16 elementów, tworzących krętą ścieżkę. Dzieci i dorośli chodzą po nim z opaską na oczach i z białą laską, dzięki temu chociaż trochę mogą odczuć, z czym borykają się niewidomi.

Niedziela 19 sierpnia, godz. 11.30 – 14.00
–  11.30 – 12.00, pokaz minus 200 – pokaz ciekłego azotu http://www.minus200.pl/
Co się stanie, gdy w ciekłym azocie zanurzymy balon? Jak zmienią się liście kapusty pekińskiej? A czy da się zjeść żelka zmrożonego ciekłym azotem?
– 12.15 – 12.45 Basiowe przedstawienie

To przedstawienie na podstawie serii książeczek o Basi – zwykłej dziewczynce i jej zwykłych-niezwykłych przygodach. Przedstawienie poprowadzi sama autorka – Zofia Stanecka wraz z Katarzyną Dołęgowską-Urlich z Fundacji Sto Pociech.
Zofia Stanecka znawczyni literatury dziecięcej, autorka serii przygód Basi , a także licznych baśni, opowiadań i wierszyków zamieszczanych w podręcznikach.

– 13.00 – 14.00 Warsztaty Młodego Autora – warsztaty z tworzenia-ilustrowania książek oraz robienia kukiełek – warsztat poprowadzi autorka książek dla dzieci – Zofia Stanecka.

Całkowity dochód z Jarmarku przeznaczony zostanie na zakupienie obiadów dla 200 dzieci z całej Polski objętych programem dożywiania Grupy Charytatywni Freta oraz zapewnienie im opieki pozaszkolnej (wyjazdy wakacyjne, ferie, obozy sportowe czy zajęcia pozalekcyjne).

Grupa Charytatywni Freta w grudniu 2011 r. rozpoczęła program dożywania dzieci w szkołach poprzez wykupowanie dla nich obiadów.  Są nim objęte dzieci z całej Polski – z Warszawy, Łomianek, Babic Starych, Koczarg, Jarosławia, Hermanic, Łodzi, Wrocławia, Szczecina, Krakowa i Hrubieszowa. Łącznie w okresie od grudnia 2011 r. do czerwca 2012 r. przekazano na ten cel środki w wysokości ponad 92 tys. zł. Odbyły się także wyjazdy z dziećmi oraz bal karnawałowy i spontaniczne akcje wyjścia do kina, na lody czy pizzę.

Zebrane podczas tegorocznego Jarmarku św. Jacka pieniądze pozwolą kontynuować program pomocy ubogim dzieciom w roku szkolnym 2012/2013.

Szczegółowy program Jarmarku św. Jacka dostępny na stronie: http://www.jarmarkjacka.blogspot.com/

Patronat medialny nad Jarmarkiem objęło Radio Plus oraz Gość Niedzielny.

Kontakt do organizatorów Jarmarku: [email protected]
Weronika Smolarkiewicz-Lendzion Tel. 608 592 949

Za: www.dominikanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda