Home WiadomościZ kraju Święty Krzyż: Co zmieni się w świętokrzyskim sanktuarium?

Święty Krzyż: Co zmieni się w świętokrzyskim sanktuarium?

Redakcja

W środę 2 września w świętokrzyskim sanktuarium podpisano umowę, dotyczącą realizacji projektu “Rozbudowa Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej o Świętokrzyską Zagrodę Kultury” (obiekt Harmonii) w ramach projektu “Podwyższenie walorów dziedzictwa kulturowego oraz rozbudowa infrastruktury kulturalnej i turystycznej poprzez rewitalizację Zespołu klasztornego na Świętym Krzyżu wraz z rozbudową Osady Średniowiecznej”, współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Oznacza to zmiany dla Świętego Krzyża, jako miejsca pielgrzymkowego i turystycznego. Nieopodal wjazdu na szczyt pojawi się m.in. Osada Średniowieczna.

W ramach projektu realizowanego przez Gminę Bieliny w partnerstwie z klasztorem misjonarzy oblatów na Świętym Krzyżu w Osadzie Średniowiecznej powstanie nowy budynek, w którym znajdzie się nowoczesna wystawa przybliżająca kulturę dawnej wsi świętokrzyskiej. Bryła budynku będzie nawiązywała do zagrody wiejskiej oraz instrumentu ludowego – harmonii, jako symbolu sielskich zabaw i uczt. Powierzchnia ekspozycji wyniesie ok. 600 m². W piwnicach budynku powstanie sala widowiskowa. Budynek będzie pełen multimedialnych funkcjonalności i rozwiązań- wyjaśnia Anna Łubek, dyrektor Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich – W multimedialny sposób zaprezentujemy tradycje, zwyczaje oraz codziennie życie świętokrzyskiej wsi z przełomu XIX i XX wieku. Będzie to budynek całoroczny, w związku z czym znacząco podniesie się atrakcyjność turystyczna Gór Świętokrzyskich. Wydłuży się sezon turystyczny. Stworzymy ofertę, która pozwoli nam funkcjonować poza sezonem letnim.

Prace na Świętym Krzyżu obejmą: bazylikę, kaplicę Oleśnickich, krużganki oraz klasztor. W planach ujęto: renowacje posadzek, konserwacje ołtarzy, starych mebli i fresków. Zainstalowane zostanie nowe oświetlenie i nagłośnienie, wymienione zostaną także główne drzwi wejściowe do bazyliki. Zostaną zlikwidowane bariery architektoniczne, utrudniające dostęp do kompleksu klasztornego osobom z różnym stopniem niepełnosprawności, pojawią się również audio przewodniki dla turystów.

Przełożony wspólnoty zakonnej na Świętym Krzyżu, o. Marian Puchała OMI, zaznacza, że podejmowane inwestycje były długo wyczekiwane.

Bardzo się cieszę, że ten projekt, który był długo wyczekiwany, doczeka się realizacji. Wiadomo, że musimy iść z biegiem czasu, dlatego cieszę się, że wreszcie zostaną zlikwidowane bariery architektoniczne, które utrudniają dostęp do kościoła osobom na wózkach.

Jednocześnie uspokaja, że w trakcie realizacji prac klasztor będzie dostępny dla zwiedzających i wiernych:

Kościół musi funkcjonować. Nie możemy zatrzymać pielgrzymów czy turystów. Musi się z tym liczyć wykonawca – zauważa.

Gala odbyła się w kaplicy Oleśnickich, poprzedziła ją modlitwa przy relikwiach Drzewa Krzyża Świętego, którą poprowadził rektor świętokrzyskiego sanktuarium – o. Krzysztof Czepirski OMI.

Więcek (zdjęcia) na: www.oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda