Home WiadomościZ kraju Święty Krzyż: nabożeństwo wielkopiątkowe przy relikwiach Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż: nabożeństwo wielkopiątkowe przy relikwiach Drzewa Krzyża Świętego

Redakcja

Liczni pielgrzymi i wierni z diecezji sandomierskiej i kieleckiej uczestniczyli w nabożeństwie wielkopiątkowym, które sprawowane było pod przewodnictwem biskupa sandomierskiego na Świętym Krzyżu – najstarszym polskim sanktuarium. Kilkaset osób uczestniczyło w Świętokrzyskiej Drodze Krzyżowej prowadzącej królewskim szlakiem z Nowej Słupi do Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Modlono się m.in. o pokój w Ukrainie.

Bp Krzysztof Nitkiewicz zachęcał wiernych, aby widzieli w krzyżu znak zbawczej rzeczywistości, ponadczasowej i dynamicznej. – Pan Jezus jest wciąż naszym Zbawicielem we wszystkich życiowych sytuacjach: odpuszcza winy, leczy rany, umacnia na duchu i ciele. O tym wszystkim mówi krzyż, wskazując zarazem na Chrystusa – podkreślał hierarcha.

W homilii o. Jacek Leśniarek OMI, zachęcał zebranych, aby każdego dnia wpatrywali się w Krzyż. – Od Wielkiego Piątku dźwigamy razem z Chrystusem Krzyż. Jest on obecny stale w naszym życiu. Od śmierci Jezusa na nim, powinniśmy patrzeć na niego z dziękczynieniem, bo Jezus nadał mu nowe znaczenie w Wielki Piątek. Każdy człowiek patrząc na Krzyż bez miłości popada w pychę. Strzeżmy się tego każdego dnia, aby nie popaść w pychę – mówił o. Jacek Leśniarek OMI.

Podczas modlitwy powszechnej, w jednym z jej wezwań modlono się o pokój na Ukrainie. Na zakończenie odsłonięto relikwie Drzewa Krzyża Świętego oraz odbyła się procesja do Bożego Grobu.

Świętokrzyska Droga Krzyżowa wybudowana została na przełomie XVI – XVII wielu z inicjatywy opata Michała Maliszewskiego. Zachowały się z niej jednie nieliczne kapliczki, które można zwiedzać na Drodze Królewskiej tuż po wejściu do Puszczy Jodłowej od strony Nowej Słupi.

W 2007 r. dokonana została rekompozycja, czyli odtworzenie historycznej Drogi Krzyżowej. Czternaście drewnianych stacji nawiązujących do tradycji ciesielskich z regionu świętokrzyskiego wykonał artysta Aleksander Kucharski.

Co roku w Wielki Piątek biskup sandomierski przewodniczy i prowadzi Nabożeństwo Drogi Krzyżowej z Nowej Słupi na szczyt do klasztoru.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie zainicjował Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

apis / Święty Krzyż
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda