Home WiadomościZ kraju Święty Krzyż – oblaci wydzierżawili część klasztoru

Święty Krzyż – oblaci wydzierżawili część klasztoru

Redakcja

Po długoletnich staraniach Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej z klasztoru na Świętym Krzyżu wydzierżawili pod koniec marca br. piętro zachodniego skrzydła klasztoru od Świętokrzyskiego Parku Narodowego w Bodzentynie.

Jest ono od lat 50. ubiegłego wieku zarządzane przez tę instytucję.

Pomieszczenia, które udało się pozyskać oblatom na okres 10. lat będą służyć wspólnocie nowicjatu jako pokoje mieszkalne.

– Wiele pokoleń nowicjackich do tej pory mieszkało w prowizorycznych pokojach. Pomieszczenia, które będą dzierżawić zakonnicy, do tej pory były puste, nieużywane, dlatego trzeba je wyremontować, odświeżyć i umeblować, tak aby młodzi zakonnicy jeszcze przed świętami wielkanocnymi mogli się do nich wprowadzić – poinformował KAI o. Dariusz Malajka OMI, rektor bazyliki świętokrzyskiej.

Zakonnicy od lat starali się o pozyskanie tych pomieszczeń, wiedząc, że nie są użytkowane. “Dzięki podpisanej umowie dzierżawczej nowe pokolenia młodych oblatów będą mogły w godziwych warunkach przeżywać czas rozeznawania swego powołania zakonnego” – dodał zakonnik.

Zachodnie skrzydło klasztoru na Świętym Krzyżu, wybudowano w latach 1685-1701, które jest częścią kompleksu zabudowań klasztornych dawnego opactwa ojców benedyktynów. Po powstaniu styczniowym w tymże skrzydle urządzono więzienie carskie, po I wojnie światowej – polskie, w okresie okupacji hitlerowskiej – obóz zagłady dla jeńców radzieckich. Po II wojnie światowej zachodnie skrzydło klasztoru było wykorzystywane jako schronisko PTTK.

W 1950 r. zostało przejęte przez utworzony wówczas Świętokrzyski Park Narodowy. Dziś w pozostałych pomieszczeniach tego skrzydła klasztornego, znajduje się nowoczesna multimedialna ekspozycja przyrodnicza, która od 1 grudnia 2010 została otwarta dla zwiedzających.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

(KAI)

Za: www.oblaci.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda