Home WiadomościZ kraju Święty Krzyż: Odpust Krwi Przenajdroższej Pana Jezusa

Święty Krzyż: Odpust Krwi Przenajdroższej Pana Jezusa

Redakcja

swietykrzyz.plPoczątek miesiąca lipca dla naszego sanktuarium na Świętym Krzyżu jest wyjątkowym czasem. Dzieci, młodzież rozpoczęły wakacje – czas odpoczynku i regeneracji sił. Także i na świętej górze zauważamy wzmożony ruch pielgrzymkowy i turystyczny.

A w pierwszą niedzielę lipca przeżywamy doroczny odpust ku czci krwi Przenajdroższej Pana Jezusa, który przywrócił dekretem z 2006 roku ówczesny biskup sandomierski Andrzej Dzięga. Obchody tego wyjątkowego odpustu są połączone z diecezjalną pielgrzymką rodzin do relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Wśród wielu pątników gościliśmy członków Wspólnoty Krwi Chrystusa z Tarnobrzega, z Ostrowca Świętokrzyskiego oraz przedstawicieli Wspólnoty i animatorów z Kraśnika, Nowej Dęby i Stowarzyszenie Krwi Chrystusa z Tarnobrzega.

Członkowie Wspólnoty Krwi Chrystusa modlili się na Mszy świętej o godzinie 10.00. Przewodniczył jej i wygłosił homilię Ks. Filip Pięta – Misjonarz Krwi Chrystusa z podregionu zamojskiego. Obecny był także o. Piotr Czerwonka OP – opiekun Wspólnoty i Stowarzyszenia Krwi Chrystusa w parafii Dominikanów w Tarnobrzegu oraz ojcowie z klasztoru na Świętym Krzyżu.

Głównej sumie odpustowej o godzinie 12.00 przewodniczył ks. biskup senior Edward Frankowski z Sandomierza. Koncelebrowali kapłani z diecezji sandomierskiej, którzy przybyli wraz z rodzinami i małżeństwami w ramach VIII Diecezjalnej Pielgrzymki Rodzin na Święty Krzyż. Małżonkowie wraz ze swoimi bliskimi rozpoczęli swoją modlitwę od Drogi Krzyżowej z Nowej Słupi na Święty Krzyż. Przed sumą pątnicy wysłuchali koncertu w wykonaniu Orkiestry Dętej z Chmielowa (woj. podkarpackie).

Biskup senior Edward w homilii zachęcał szczególnie rodziny do trwaniu przy Krzyżu Chrystusa i do obrony godności każdego człowieka, wskazał także na wiele zagrożeń jakie czyhają na dzieci, młodzież i na małżonków: Każdego roku na progu wakacji i urlopów przybywamy wraz z rodzinami naszej diecezji sandomierskiej aby tutaj w tym sanktuarium, w tej bazylice ubogacić się wzajemnie i zaczerpnąć zbawczych owoców, które wysłużył nam Jezus na krzyżu, przelewając swoją krew dla naszego zbawienia. Za św. Pawłem pragniemy powtarzać: Nie daj Boże, abym się chlubił z czego innego jak tylko z krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa. W Ewangelii słyszeliśmy o posłaniu uczniów, by szli i głosili prawdę o tym, że przybliżyło się Królestwa Boże. I mamy iść, jak owce między wilki i nieść pokój i miłość Chrystusa. Patrząc na krzyż widzimy w nim znak wiary i zwycięstwa. Tutaj uczymy się tego, aby być mocarzami krzyża Chrystusowego. Tutaj uczymy się zło dobrem zwyciężać, fałsz prawdą, nienawiść pokojem. Bo krzyż trwa – a świat wokół się zmienia. Nauka krzyża przetrwała. Bóg bogaty w miłosierdzie jest z nami. Stoi po naszej stronie. Lecz wrogowie krzyża nadal chcą niszczyć to co jest Boże i święte – wyciągają ręce by zniszczyć rodzinę, małżeństwo, życie w łonie matki. Piekielne moce wiedzą, że rodzina jest pierwszą, gdzie miłość płynąca od Boga ma być widoczna i realizowana – jako poświęcenie, oddanie się osób, życzliwość i zrozumienie. Jeden z kardynałów na kontynencie Afrykańskim powiedział: Mężczyzna bez kobiety jest niczym, kobieta bez mężczyzny jest niczym, a ci oboje bez dziecka też są niczym. W naszym świecie legalizuje się chore sytuacje, chore prawo: aborcję, eutanazję, związki osób tej samej płci. Musimy bronić przyszłe pokolenia przed tym chorym prawem. Dziś nadszedł czas czujności i odpowiedzialności za dzieci, młodzież. W czasie wakacji, na obozach proponują dzieciom magię, czary, jogę, amulety, słoniki, maski obrzędowe a wszystko po to, aby wprowadzić zamęt w głowach najmłodszych i wprowadzić w świat pogański. Jako katolicy, jako rodzice, małżonkowie wszyscy dziękujemy Panu Bogu za Prezydenta, za Rząd na czele z Panią Premier, dziękujemy za wszystkie inicjatywy podejmowane dla rodziny, dla dzieci i młodzieży. Stała się wielka rzecz, sprawa dla 3 milionów dzieci w naszym kraju znalazła się konkretna pomoc finansowa. Tutaj w blasku relikwii Drzewa Krzyża Świętego prośmy za siebie nawzajem, prośmy w intencji Ojczyzny, która dziękuję za 1050. lat Chrztu, prośmy za rodziny i małżonków, aby w każdym sercu zwyciężała prawda i miłość – apelował biskup Frankowski.

W godzinach popołudniowych dzisiejszego odpustowego dnia przybyły do sanktuarium chóry, które przeszły kwalifikacje w ramach III Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Akademickich zorganizowanego z inicjatywy Rektora Politechniki Świętokrzyskiej prof. dr hab. inż. Stanisława Adamczaka, dr h.c.

Gościliśmy zespoły: Chór Kameralny Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie pod dyrekcją Pawła Choiny; Chóry Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie pod dyrekcją Joanny Gutowskiej – Kuźmicz; Akademicki Chór Politechniki Świętokrzyskiej pod dyrekcją Małgorzaty Banasińskiej – Barszcz (gospodarz Przeglądu); Chór Politechniki Krakowskiej „Cantata” pod dyrekcją Marty Stos; Akademicki Chór Politechniki Śląskiej pod dyrekcją Tomasza Giedwiłło; Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach pod dyrekcją Michała Bożka.

Jury w składzie: prof. Elżbieta Krzemińska, Ewa Robak, Tomasz Hynek po wysłuchaniu w dniu 1 lipca w Sali widowiskowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach programu 5 chórów zakwalifikowanych do udziału w Przeglądzie przyznało następujące nagrody:

Wyróżnienie oraz nagrodę Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej za stałą współpracę z Klasztorem na Świętym Krzyżu, za zaśpiewane tu koncerty i promocję Świętego Krzyża w kraju dla Akademickiego Chóru Politechniki Świętokrzyskiej pod dyrekcją Małgorzaty Banasińskiej – Barszcz.

Ex eaquo:

III nagrodę oraz nagrodę Rektora Politechniki Świętokrzyskiej dla Akademickiego Chóru Politechniki Krakowskiej „Cantata” pod dyrekcją Marty Stos

III nagrodę oraz nagrodę Prezydenta Kielc dla Chóru Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie pod dyrekcją Joanny Gutowskiej – Kuźmicz

III nagrodę oraz nagrodę Wojewody Świętokrzyskiego dla Chóru Kameralnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie pod dyrekcją Pawła Choiny

II nagrodę oraz nagrodę Marszałka Województwa Świętokrzyskiego dla Chóru Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach pod dyrekcją Michała Brożka.

I nagrodę oraz nagrodę Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w warszawie prof. Ryszarda Zimaka dla Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej pod dyrekcją Tomasza Giedwiłło;

Ogólnopolski Przegląd Chórów Akademickich wpisał się już w obchody naszego dorocznego odpustu ku czci Krwi Przenajdroższej. Wielu młodych ludzi z całej Polski ma okazję w tym wyjątkowym dniu nawiedzić najstarsze polskie sanktuarium i swoim śpiewem uwielbiać Boga – Stwórcę świata i dawcę wszelkiego dobra – to okazja do spotkań, rozmów, wymiany myśli i wzajemnego ubogacenia.

Za: www.swietykrzyz.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda