Home WiadomościZ kraju Święty Krzyż: petycja oblatów do rządu ws. zwrotu części zespołu klasztornego

Święty Krzyż: petycja oblatów do rządu ws. zwrotu części zespołu klasztornego

Redakcja

Petycję do rządu RP w sprawie zwrotu części klasztoru na Świętym Krzyżu opublikowali na swojej stronie internetowej świętokrzyscy Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Misjonarze oblaci od wielu lat starają się o „zjednoczenie własnościowego pobenedyktyńskiego zespołu klasztornego” i przywrócenie jego pierwotnego, sakralnego charakteru.

Zakonnicy zaznaczają, że od 1950 roku znaczna część pomieszczeń klasztornych jest w posiadaniu Skarbu Państwa, w zarządzie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Natomiast 1000-letnie Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego nie posiada obecnie żadnej sali konferencyjnej, większego refektarza i możliwości noclegowych. “Sanktuarium nie dysponuje pomieszczeniami, które mogłyby służyć prowadzeniu rekolekcji, sympozjów naukowych czy szeroko pojętej edukacji religijno-patriotycznej” – czytamy w petycji.

Oblaci domagają się zwrotu pomieszczeń klasztornych, aby, jak podkreślają, mogli normalnie funkcjonować, służyć Bogu i ludziom, regionowi świętokrzyskiemu i całej Ojczyźnie. Proszą w niej o modlitwę w sprawie odzyskanie przez Kościół zabudowań klasztornych i o złożenie podpisu pod petycją skierowaną do Rządu RP. Petycja znajduje się pod adresem: https://www.swietykrzyz.pl/kategorie/petycja-do-rzadu-rp

W uzasadnieniu zakonnicy podkreślają, że chodzi o zabudowania klasztorne, które uległy kasacie w czasach zaboru rosyjskiego i do dziś zachodnie skrzydło nie stanowi integralnej części zabudowań klasztornych. Wyrażają także „sprzeciw wobec nieuczciwej narracji tzw. środowisk ekologicznych, które insynuują jakoby oblaci chcieli przejęcia obszaru zielonego, stanowiącego obiekt ścisłej ochrony Świętokrzyskiego Parku Narodowego”.

Oblaci informują, że klasztor na Świętym Krzyżu stara się o reintegrację zabudowań klasztornych w ścisłej współpracy ze Świętokrzyskim Parkiem Narodowym. Pod petycją podpisało się już fizycznie wiele osób z regionu świętokrzyskiego oraz całej Polski.

Przytoczono też fragment homilii biskupa pomocniczego seniora Edwarda Frankowskiego wygłoszonej 12 września na dzień rozpoczęcia odpustu ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego. Hierarcha zwrócił uwagę, iż „Rzeczy wołają o powrót do właściciela”.

«… Mimo, że staliśmy się narodem wolnym, niepodległym i suwerennym nie naprawiono dotąd krzywd, jakie wyrządzono Kościołowi, nie zwrócono aż dotąd pomieszczeń, które są własnością tego klasztoru… Oblaci od wielu lat starają się o zwrot skrzydła zachodniego klasztoru i tzw. szpitalika, czyli dawnej apteki pobenedyktyńskiej i tych ok. 30 mieszkań, małych pomieszczeń, które tak bardzo są konieczne dla sanktuarium, bazyliki i pielgrzymów, którym możnaby zapewnić duchową pomoc przez udział w rekolekcjach, dniach skupienia, ćwiczeniach duchownych, także dla kapłanów, sióstr zakonnych, dla młodzieży, dzieci, wspólnot parafialnych, różnych stowarzyszeń religijnych… Trzeba zwrócić to, co jest własnością klasztoru, a nawet należą się odszkodowania za te lata, przez które oblaci nie mogli korzystać dla dobra Pielgrzymów…» – apelował bp Edward Frankowski.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Inicjatorem założenia opactwa benedyktyńskiego był Bolesław Chrobry w 1006 r. Przechowywane są nim Relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

apis / Święty Krzyż
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda