Home WiadomościZ kraju Święty Krzyż: rozpoczął się wielodniowy odpust Podwyższenia Drzewa Krzyża

Święty Krzyż: rozpoczął się wielodniowy odpust Podwyższenia Drzewa Krzyża

Redakcja

Uroczysta Eucharystia rozpoczęła wielodniowy odpust Podwyższenia Drzewa Krzyża, który zorganizowali misjonarze Oblaci Marii Niepokalanej w dniach 12 – 19 września na Świętym Krzyżu. Odbywa się on pod hasłem: „Krzyż bez Boga przygniata, z Bogiem daje odkupienie”.

Na Eucharystię odpustową sprawowaną przy ołtarzu polowym, której przewodniczył biskup senior Edward Frankowski przybyli pielgrzymi z parafii regionu świętokrzyskiego.

Biskup w swej homilii podkreślił, że wszystko ma swój sens w Krzyżu, dlatego nie ma Kościoła, ofiary, służby i poświęcenia bez Krzyża. Nawiązał do słów, które wypowiedział beatyfikowany dziś błogosławiony Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński: „Każdy kto zwycięża, to zwycięża w Krzyżu”.

– To sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego, jest dla nas źródłem i znakiem zwycięstwa, bo w tym znaku Krzyża zwyciężamy. Nasz wielki pomnik narodowy, to ten klasztor świętokrzyski, który stanął tu, gdy wiara Chrystusowa wraz z cywilizacją Zachodu wkroczyła do Słowian – mówił kaznodzieja.

Biskup przypomniał tragiczne losy klasztoru. Podkreślił wielkie zasługi ojców oblatów, którzy przywrócili dawny majestat Świętego Krzyża. Zaapelował, by zwrócone zostały dawne obiekty klasztorne zakonnikom.

Zwrócił uwagę, że misjonarze od 30 lat starają się o zwrot zachodniego skrzydła klasztoru, dawnej apteki benedyktyńskiej i około 30 małych pomieszczeń, które są konieczne m.in. dla pielgrzymów nawiedzających sanktuarium i bazylikę, którym trzeba zapewnić duchową pomoc.

Superior o. Marian Puchała OMI witając zebranych zwrócił uwagę na to, że odpust Podwyższenia Drzewa Krzyża rozpoczął się w dniu tak ważnym dla polskiego Kościoła, jakim jest wyniesienie na ołtarze kard. Stefana Wyszyńskiego i niewidomej matki Róży Czackiej. Przypomniał też, że błogosławiony Prymas Tysiąclecia odwiedzał w ważnych dla niego chwilach właśnie sanktuarium i tu się modlił.

Główne uroczystości Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego odbędą się w najbliższy wtorek (14 września). Będzie im przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

Przed Mszą św. odpustową odbędzie się w krużgankach poświecenie tablicy poległych kapelanów wojskowych. Po Eucharystii zorganizowany będzie przemarsz do kopca Adama Czartoryskiego, gdzie zostanie poświęcony znajdujący się na nim krzyż.

O godzinie 21.00 rozpocznie się nocne czuwanie Wspólnot Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa z udziałem bp. Edwarda Frankowskiego.

W piątek (17 września) pielgrzymować będą rolnicy, sadownicy, ogrodnicy, plantatorzy i pszczelarze. Wieczorem odbędzie się Świętokrzyskie Nocne Czuwanie z udziałem członków Akcji Katolickiej. Po nabożeństwie Drogi Krzyżowej O godz. 23 Eucharystii przewodniczył będzie biskup radomski Marek Solarczyk.

Zakończenie odpustu odbędzie się w niedzielę (19 września). Sumę odpustową przy ołtarzu polowym odprawi abp Wacław Depo. Zaproszone na nią zostały osoby chore i starsze.

W pozostałe dni tygodnia odpustowego pielgrzymi codziennie będą mogli uczestniczyć w Mszach św. oraz adorować Relikwie Krzyża Świętego. W trakcie trwania odpustu wjazd na Święty Krzyż jest wolny. Z uwagi na panującą epidemię pielgrzymi proszeni są o przestrzeganie obowiązujących zasad sanitarnych.

Inicjatorem wielodniowego Odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego był w 2006 r. podczas jubileuszu życia monastycznego na Świętym Krzyżu bp Andrzej Dzięga, ówczesny ordynariusz sandomierski.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Inicjatorem założenia opactwa benedyktyńskiego był Bolesław Chrobry w 1006 r. Przechowywane są w nim Relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

apis / Święty Krzyż
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda