Home WiadomościZ kraju Święty Krzyż: tysiące pielgrzymów musiało zrezygnować z nawiedzenia sanktuarium

Święty Krzyż: tysiące pielgrzymów musiało zrezygnować z nawiedzenia sanktuarium

Redakcja

Tysiące pielgrzymów, z powodu epidemii koronawirusa, musiało zrezygnować z nawiedzenia najstarszego polskiego sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego – poinformował KAI o. Dariusz Malajka OMI, rzecznik prasowy i rektor bazyliki świętokrzyskiej.

– Zgodnie z zarządzeniami władz kościelnych i państwowych musieliśmy odwołać wszystkie wcześniej zgłoszone pielgrzymki parafialne i nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Zapowiedziało w nich swój udział, jak co roku w okresie Wielkiego Postu, tysiące pielgrzymów, a także liczne grono uczestników Ekstremalnych Dróg Krzyżowych – poinformował rektor bazyliki.

Świętokrzyskie sanktuarium jest otwarte dla pielgrzymów indywidualnych, którzy mogą uczestniczyć w prywatnych adoracjach relikwii Krzyża Świętego. Są one umieszczone za przezroczystym, pancernym szkłem. Udzielane jest ogólne błogosławieństwo bez ucałowania relikwii.

– Podczas celebrowania Mszy św. rygorystycznie stosujemy się do obowiązujących zarządzeń biskupa sandomierskiego, by nie uczestniczyło więcej niż 50 osób. Jeśli zdarzy się, że przebędzie więcej pielgrzymów, to staramy się rozmieścić ich w innych pomieszczeniach klasztoru, m.in. na krużgankach– wyjaśnia o. Dariusz Malajka OMI.

W sanktuarium od poniedziałku 16 marca, o godzinie 12.00 w kaplicy relikwii Drzewa Krzyża Świętego jest odprawiana Msza św. w intencji wygaśnięcia epidemii koronawirusa, o zdrowie dla chorych, w intencji lekarzy, personelu medycznego i wszystkich służb, o życie wieczne dla zmarłych – informuje rektor świętokrzyskiej bazyliki.

Ponadto o godzinie 15.00 odmawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego. Natomiast wspólnota zakonna w kaplicy domowej o godzinie 20.00 gromadzi się na modlitwie różańcowej i nabożeństwie.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie zainicjował tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda