Home WiadomościZ kraju Święty Krzyż – wystawa “Kazań świętokrzyskich”

Święty Krzyż – wystawa “Kazań świętokrzyskich”

Redakcja

oblaci.plPo dwuletnich staraniach udało się wypożyczyć z Biblioteki Narodowej rękopis “Kazań Świętokrzyskich”. Okazją do udostępnienia „Kazań Świętokrzyskich” będą przeżywane uroczystości w dniu 7 września br., związane z poświęceniem odbudowanej wieży bazyliki mniejszej na Świętym Krzyżu.

Inicjatorami przedsięwzięcia są Andrzej Dąbrowski, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, Janusz Knap, dyrektor centrum Wzgórze Zamkowe, działający w Stowarzyszeniu „Per Crucem” przy świętokrzyskim sanktuarium oraz Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej ze Świętego Krzyża.
“Kazania Świętokrzyskie” będą eksponowane w szklanej kapsule wykonanej z pancernego szkła, w której utrzymana jest stała temperatura 18 stopni Celcjusza, niewielka wilgotność oraz stałe oświetlenie, aby uchronić przed działaniem światła i wilgoci liczące blisko 8 wieków zapiski minuskułą (odmiana pisma gotyckiego) na pergaminie. Kapsuła jest zamknięta w specjalnej skrzyni, opatrzona nadajnikiem GPS, podróżuje strzeżonym konwojem z własną ochroną.
“Kazania Świętokrzyskie” będziemy mogli zobaczyć 13 września w zakrystii bazyliki mniejszej na Świętym Krzyżu w godzinach od 10.00 do 17.00, a 14 września, w dniu rozpoczęcia Tygodniowego Odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego będzie można zobaczyć ich kopię, także w zakrystii bazyliki świętokrzyskiej.

Świety Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

fot. Krzysztof Belczyński
OMI/Święty Krzyż

Za: www.oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda