Home WiadomościZ kraju Święty Krzyż: XIV Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy

Święty Krzyż: XIV Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy

Redakcja

Już po raz czternasty, w ostatnią sobotę września, do Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu pielgrzymowali uczestnicy Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego. W tegorocznej edycji rajdu wzięło udział 5677 uczestników dzieci, młodzież i starsi. Wśród nich 80. kapłanów, którzy wraz z Biskupem Kazimierzem Ryczanem, ordynariuszem kieleckim i z Biskupem Marianem Florczykiem, sufraganem kieleckim koncelebrowało Eucharystię wieńcząca dzisiejsze wędrowanie i pielgrzymowanie. Obecnych było blisko 40. sióstr zakonnych i 40. kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego z Kielc. Trzeba podkreślić, że jest to największa w Polsce jednodniowa impreza turystyki pieszej, którą od czternastu lat organizuje Oddział Świętokrzyski PTTK.

Uroczystej Mszy Świętej, która była celebrowana przed zachodnim skrzydłem klasztoru, gdzie obecnie znajduje się wystawa Świętokrzyskiego Parku Narodowego, przewodniczył i wygłosił homilię Biskup kielecki Kazimierz Ryczan. Hierarcha nawiązując do dzisiejszego wspomnienia liturgicznego św. Wacława, do jego życiorysu pytał: Co dziś nam Święty Wacław chce powiedzieć, przekazać? On bogobojny człowiek mówi nam, że musimy być czujni, bądźcie wierni Chrystusowi. Pogaństwo szybko nie ustępuje, szatan ciągle atakuje. Kainowie naszych czasów wczoraj w sejmie opowiedzieli się za aborcją – to bardzo bolesne! Pełnijmy czyny miłosierdzia a uratujemy Kościół. Pamiętajmy o dziękczynieniu Panu Bogu w niedzielę. Pamiętajcie Kościół obronili ludzie, którzy stali przy ołtarzu w niedzielę – przy stole Eucharystii. Nie oswajajcie się ze złem. Przy Eucharystii uczcie się odbudowywać więzi rodzinne. Wiarę w Kościele obronimy czyniąc czyny miłosierdzia – mówił Biskup Ryczan.

Tak jak w ubiegłych latach grupy turystów i pielgrzymów prowadzili przewodnicy świętokrzyscy PTTK z Kielc, Ostrowca Świętokrzyskiego, Starachowic, Sandomierza i z Radomia. Na zakończenie Mszy Świętej podobnie jak w latach ubiegłych zostały wręczone odznaki „korony Gór Świętokrzyskich i odznaczenia PTTK.

Inicjatorem Rajdu przed 14. laty był Biskup Kazimierz Ryczan, ordynariusz diecezji kieleckiej. Z roku na rok impreza cieszy się co raz większym powodzeniem zarówno wśród dzieci, młodzieży jak i starszych. Wśród uczestników Rajdu nie zabrakło Prof. Stanisława Adamczaka, Rektora Politechniki Świętokrzyskiej, wójta Gminy Nowa Słupia Wiesława Gałki, wójta Gminy Bieliny Sławomira Kopacza.

Do uczestników Rajdu dołączyło 41. pątników, którzy z Kielc wyruszyli rowerami na czele z Biskupem Marianem Florczykiem, sufraganem diecezji kieleckiej.

Więcej (zdjęcia) na: www.swietykrzyz.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda