Home WiadomościZ kraju Święty Krzyż: zakończenie odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż: zakończenie odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego

Redakcja

Uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego zwieńczyła dzisiaj odpust Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego, który odbywał się od 12 września na Świętym Krzyżu.

Mszy św. koncelebrowanej w intencji osób chorych i starszych w świętokrzyskiej bazylice przyświecały słowa św. matki Teresy z Kalkuty „Nieść miłość, znaczy nieść krzyż”.

Abp Wacław Depo w swoim kazaniu zwrócił uwagę na to, że jednej z najbardziej niebezpiecznych dróg polskiej nowej ewangelizacji nie jest zalegający w nas czy wokół nas układ społeczno-polityczny.

– Nawet zalegające wciąż w nas, w naszych umysłach i sercach podziały nie są największą przeszkodą dla ewangelizacji, ale traktowanie Ewangelii jako muzealnego przekazu. Tak zdaje się na dzisiaj podpowiadać świat, że jesteśmy niedzisiejsi, niepostępowi, nie w duchu tego świata – mówił hierarcha.

Zdaniem metropolity, dzisiejszy świat proponuje nam nowy program życia, ale nie uwzględnia tajemnicy Boga.

– Od czytania do spotkania z Bogiem, to jest nasze zadanie kiedy się pochylamy nad kartami Ewangelii. To nie jest tylko przekaz treści, tylko każdy z nas musi na nowo odkrywać siebie na tych kartach – podkreślał arcybiskup.

Po Eucharystii i błogosławieństwie Relikwiami Krzyża Świętego osoby chore i starsze mogły skorzystać z sakramentu namaszczenia chorych.

Podczas wielodniowego odpustu, który odbywał się pod hasłem: „Krzyż bez Boga przygniata, z Bogiem daje odkupienie” codziennie pielgrzymowali liczni pielgrzymi. Wczoraj pomimo ciągle padającego deszczu i ochłodzenia do sanktuarium przybyła z Kielc rowerowa pielgrzymka. Rowerzystów poprowadził pomysłodawca tego wydarzenia, biskup pomocniczy Marian Florczyk.

Ks. Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej i duszpasterz kieleckich sportowców, podkreślił swojej homilii, że pielgrzymka jest obrazem naszej drogi życia, zaś całe nasze życie ma wymiar pielgrzymowania do domu Ojca.

Podczas jednego z dni odpustowych w świętokrzyskiej bazylice odbył się koncert muzyki dawnej, który wpisał się w cykl Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej im. Wincentego z Kielc – Mid Europe Early Music Festival 2021. Wystąpili muzycy Akademii Kielcensis. W programie koncertu znalazły się utwory solowe z XVII i XVIII wieku a także utwory muzyki kameralnej.

Inicjatorem wielodniowego Odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego był w 2006 r. podczas jubileuszu życia monastycznego na Świętym Krzyżu bp Andrzej Dzięga, ówczesny ordynariusz sandomierski.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Inicjatorem założenia opactwa benedyktyńskiego był Bolesław Chrobry w 1006 r. Przechowywane są nim Relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

apis / Święty Krzyż
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda