Home Rok Życia KonsekrowanegoRok Życia Konsekrowanego w Polsce Sympozjum z okazji Roku Życia Konsekrowanego

Sympozjum z okazji Roku Życia Konsekrowanego

Redakcja

BPJGSympozjum z okazji Roku Życia Konsekrowanego trwa we wtorek, 14 kwietnia na Jasnej Górze. W Sympozjum uczestniczą paulini z Polski, a także z Węgier, ze Słowacji, z Anglii i z Czech. Obecni są również seminarzyści z WSD w Krakowie na Skałce. Tematem spotkania są słowa: ‘Charyzmat a misja’.

„Dzisiaj na Jasnej Górze spotykają się paulini, żeby w duchu paschalnym zmartwychwstania przeżywać ten czas, jako czas, który pomaga im w rozeznaniu charyzmatu i misji, chociaż wszystko jest określone w naszych konstytucjach, i jest Jezus, który jest sensem, wzorem i motywem dla naszego charyzmatu i dla naszej misji, jednak wciąż widzimy, jak bardzo potrzebujemy odnajdywać, odkopywać, odświeżać to, co nazywamy charyzmatem i misją dla naszej piękniejszej, gorliwszej, bardziej dynamicznej posługi w Kościele, i w naszych placówkach w Polsce i za granicą – wyjaśnia o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów – Potrzebujemy takich spotkań jak dzisiejsze, żeby trochę intelektualnie nad tym się zastanowić, porozważać. Ten blask prawdy zawsze ożywia ducha”.

„To jest najlepsze miejsce na Sympozjum – stwierdza definitor – Oprócz tego, że nasz klasztor na Jasnej Górze nazywany jest ‘klasztorem matką’, ze względu też na obecność Matki Bożej, to to miejsce jest też pewnego rodzaju symbolem”.

Sympozjum rozpoczęła Msza św. o godz. 8.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu. Eucharystii przewodniczył bp Łukasz Buzun, paulin, biskup pomocniczy diec. kaliskiej. Słowa powitania skierował o. Michał Lukoszek, wikariusz generalny Zakonu Paulinów.

„Co my możemy dać drugiemu człowiekowi, jeśli mówimy dziś o misji? Czym się możemy podzielić? Jak możemy budować Królestwo Boże w drugiej osobie, na drodze, na której Bóg nas stawia, jeśli sami naszej wiary nie przeżywamy, jeśli nie doświadczamy jej skarbu?” – pytał w homilii bp Łukasz Buzun.

„Ta bliskość z Chrystusem na co dzień, ten sposób na życie z wiary, na bycie świadkiem, do tego konieczne jest bycie człowiekiem modlitwy. Praca, modlitwa, to sprawia, że my jednoczymy się z Panem, i nie dla siebie tą jedność przeżywamy, ale przeżywamy ją dla ludu Bożego, dla całego mistycznego ciała Chrystusa, dla Kościoła. Nie żyjemy dla siebie, nie umieramy dla siebie, jak mówi św. Paweł, ale nasze życie jest życiem dla Pana, dla drugiego człowieka. Jeśli nie żyjemy prawdami wiary, to nie dajemy mocy temu, co głosimy, i to nie trafi do drugiej osoby, nie trafi do innych i nie będzie miało znaczenia właściwego tym prawdom, bo przecież jesteśmy w tej misji przemiennikami tego zamysłu Bożego wobec drugich osób, bo przecież Chrystus chce przejawiać przez nas swoje życie. A wielki jest głód Ducha w świecie. Ludzie poszukują ciepła i światła Bożego na różne sposoby, w różnych miejscach, tam, gdzie jesteśmy postawieni. I Bóg stawia nas na drodze innych, żeby dawać Chrystusa, nie tylko przez słowo, które głosimy, ale w sposób szczególny przez świadectwo” – podkreślił biskup.

Podczas Sympozjum w Kaplicy Różańcowej głos zabiorą: o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów – wprowadzenie; ks. prof. dr hab. Józef Krzywda – ‘Formacja zakonników w perspektywie życia osobistego, wspólnotowego i apostolskiego’; o. Grzegorz Prus – ‘O paulińskim charyzmacie. Szkic historyczny’; o. Mateusz Hinc – ‘Współczesne zagrożenia dla życia zakonnego’; mgr Piotr Wysocki – ‘Życie konsekrowane. Co, jak i komu komunikować?’.

O godz. 13.45. zaplanowano panel dyskusyjny, który poprowadzi o. Krzysztof Wendlik. Temat, to: Tożsamość zakonna paulina a posługa duszpasterska. W spotkaniu uczestniczyć będą: o. bp Łukasz Buzun; o. Piotr Duś, prowincjał Niemieckiej Prowincji Zakonu Paulinów; mgr Grzegorz Górny; o. Barnabás Balla z klasztoru Pálosszentkút oraz o. Bátor Botond, quasi-prowincjał Zakonu Paulinów na Węgrzech.

Podsumowania Sympozjum dokona o. Michał Lukoszek, wikariusz generalny Zakonu Paulinów.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG /es

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda