Home WiadomościZ kraju Szczecin: Jubileusz 60-lecia posługi Pallotynów

Szczecin: Jubileusz 60-lecia posługi Pallotynów

Redakcja

Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu dziękujemy za 60. lat posługi Księży Pallotynów w Kościele nad Odrą i Bałtykiem, w Szczecinie. To wielkie dziękczynienie wpisuje się w 100-tną rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie. Ona przybyła do tej wspólnoty parafialnej 45. lat temu w znaku figury fatimskiej, by tutaj nad Odrą być Pocieszeniem, Uzdrowieniem, Nadzieją i Pokojem dla tysięcy ludzi, którzy na przestrzeni lat przychodzą każdego dnia i szepczą do Niej: Zdrowaś Maryjo… Z tej okazji wyjątkowy charakter miały tegoroczne październikowe uroczystości fatimskie w naszej pallotyńskiej wspólnocie w Szczecinie.

Rozpoczęliśmy nasze świętowanie już 8 października mszą św. o godz. 18.00 pod przewodnictwem księdza arcybiskupa Andrzeja Dzięgi. Podczas okolicznościowej homilii Ksiądz Arcybiskup powiedział: „Ojcowie Pallotyni poczuli prośbę Maryi wewnątrz swojego charyzmatu apostolskiego, ewangelizacyjnego. Poczuli, że w tym jest dodatkowa jakaś myśl nadziei apostolskiej, ewangelizacyjnej. Ja osobiście tego doznałem czternaście lat temu, posługując w Sandomierzu, gdy przeżywaliśmy Rok Różańca Świętego, a planowaliśmy półtora roku później rozpocząć Rok Rodziny. I stawiałem sobie pytanie: jak połączymy ten Rok Różańca z Rokiem Rodziny? Przyjechał nieżyjący już świetlanej pamięci ks. Stanisław Kuraciński SAC i zaczął opowiadać o figurze Matki Bożej Fatimskiej, która jest pozyskana z Fatimy i która jest przeznaczona do Sanktuarium Fatimskiej Pani do Odessy na Ukrainie. I postawił pytanie: czy nie można byłoby tej figury otoczyć modlitwą przez rok czasu? To wtedy tamta rozmowa, pokazała mi ten dodatkowy charyzmat pallotyński, charyzmat fatimskiego orędzia i fatimskiej służby i nadziei”.

Ksiądz Arcybiskup podziękował pallotynom za to, że i w tej „szczecińskiej świątyni” gdy dopełnia się rok setnej rocznicy fatimskiego orędzia, pomyśleliśmy o cyklu „Wieczorów Fatimskich”, aby jeszcze raz spojrzeć z bliska, jeszcze raz rozważyć, jeszcze raz się rozradować, jeszcze raz się rozmodlić, jeszcze raz się napełnić tą bliskością Maryi.

Zapatrzony w ustawioną przy ołtarzu figurę Pani Fatimskiej, mówił do licznie zgromadzonych wiernych, sióstr zakonnych i kapłanów: „Jest ta figura Fatimskiej Pani, płonie świeca Maryjna, przed Nią kwiaty u Jej stóp. Dołącz do tych kwiatów, bo i twoje serce może być jak ten kwiat w Ogrodzie Maryi, w Winnicy Maryi. Dołącz do tego światła Maryjnej świecy, bo i twoje serce może płonąć. Dołącz i ty do Dzieci Fatimskich, po dziecięcemu odpowiadając na prośbę Maryi. Nie lękaj się iść drogą Maryjności. Napełniaj świat wiernością Bogu, tak jak Maryja była wierna, a sprawisz, że Winnica Pana będzie dorodna, urodzajna, żyzna. I, że nawet na skalistych pozornie glebach, będzie owoc soczysty, piękny, i obfity. Idź i niech także przez ciebie dobry Bóg nieustannie odnawia i uzdrawia oblicze tej ziemi. Niech się tak stanie. W służbie pallotyńskiej i nadziei pallotyńskiej jest Maryja”. Na koniec liturgii Ksiądz Arcybiskup poświęcił i wręczył różańce dzieciom przygotowującym się do Pierwszej Komunii Świętej. Oprawę muzyczną podczas tej niedzielnej liturgii prowadził Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie.

Następnie, przez kolejne dni, przeżywaliśmy „Wieczory Fatimskie”, podczas których kierowaliśmy do Boga naszą modlitwę poprzez czuwanie ze śpiewem, w którym towarzyszyli nam różni wykonawcy: Zespół Młodzieżowy ze Stargardu Lanua Coeli – Bramy Nieba, Dziecięcy zespół flażoletowy, Diecezjalna Diakonia Muzyczna Domowego Kościoła, Chór Kameralny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

13 października już od wczesnych godzin porannych w świątyni zaczęli gromadzić się wierni na modlitwie przed figurą Matki Bożej Fatimskiej i przy relikwiach świętych dzieci Franciszka i Hiacynty Marto. Przy śpiewie Godzinek, podczas różańca modliliśmy się szczególnie za chorych i cierpiących oraz we wszystkich polecanych nam intencjach, następnie była sprawowana msza św. w intencji chorych, błogosławieństwo lekarstw i modlitwa przed Najświętszym Sakramentem, którym przewodniczył wikariusz parafii ks. Piotr Zawada SAC.

Przez cały dzień w naszym domu panowała podniosła atmosfera. Rada Parafialna zadbała o każdy szczegół przygotowania uroczystości.

Wieczorna liturgia, pod przewodnictwem ks. prowincjała Adriana Galbasa SAC, z udziałem: całej wspólnoty pallotyńskiej, kapłanów z dekanatu i miasta Szczecina, ojców Jezuitów i księży Chrystusowców z ich Wikariuszem Generalnym, zgromadziła tłumy wiernych z parafii, miasta a także wielu przyjezdnych czcicieli Matki Bożej, którzy przybyli, by razem z nami przeżywać Jubileusz naszej posługi nad Odrą i Bałtykiem. Śpiew i grę pani organistki Aleksandry Szelewickiej podczas liturgii ubogacał na skrzypcach tata naszego ks. Marka Brożyny SAC a także orkiestra dęta.

Trzeba podkreślić, że figura Matki Bożej z Fatimy, znajdująca się w naszej świątyni, jest najstarszą figurą fatimską w całej Archidiecezji. W tej świątyni Sługa Boży Prymas Stefan Kardynał Wyszyński sprawował uroczystości Milenijne Polski na Ziemiach Zachodnich.

W okolicznościowej homilii Ksiądz Prowincjał wspomniał biskupa gorzowskiego Teodora Benscha, który powierzył kościół nad Odrą w Szczecinie Pallotynom 60. lat temu. Pallotyni od początku to miejsce związali z kultem Matki Bożej Fatimskiej. Ksiądz Prowincjał podkreślił, że szczególe zasługi w tym miał śp. ks. Marian Sobczyk SAC, ale także jego następcy, wraz z obecnym na uroczystościach ks. Zygmuntem Falczyńskim SAC.

„Dzisiaj Panu Bogu dziękujemy za to wszystkie dobro, które tu się stało. Za tę parafię, za hospicjum, za Duszpasterstwo Ludzi Morza, za Kościół Morski, za posługę w szpitalach i za tyle dobra nie nazwanego. Prosimy Boga, by prowadził nas dalej. Bóg mówi do nas przez Maryję. Mową Boga jest to, co Maryja powiedziała sto100 lat temu we Fatimie. Ona prosi nas abyśmy otworzyli się na Wielkie Słowo Boga. Abyśmy jeszcze bardziej przylgnęli do Chrystusa dzięki fatimskiemu objawieniu. Kiedy wrócimy do naszych domów, współpracując z otrzymanymi łaskami, żyjmy jak Dzieci Maryi, jak Ludzie Królestwa Bożego. Niech nasze czyny wołają o Radość Nieba i Chwałę Nieba” – mówił kaznodzieja.

Na koniec liturgii Ksiądz Prowincjał poświęcił obrazy świętych Franciszka i Hiacynty Marto.

Po zakończeniu uroczystej mszy św., ulicami naszego miasta wyruszyła procesja światła z figurą fatimską, niesioną przez różne stany: marynarzy, ogrodników, Domowy Kościół, Żywy Różaniec, Bractwo Małych Stópek, młodzież, lektorów, siostry zakonne i wielu innych wiernych, przy śpiewie pieśni Maryjnych i dźwiękach orkiestry dętej. Ostatni fragment procesji figurę Maryi nieśli kapłani. Gdy procesja powróciła do świątyni, na zakończenie Apelu Maryjnego, Ksiądz Prowincjał zawierzył wszystkich Niepokalanemu Sercu Maryi i udzielił błogosławieństwa.

Po zakończeniu uroczystości wszyscy zebrani otrzymali pamiątkowe obrazki z Matką Bożą Fatimską w formie otwieranej kapliczki, które zaprojektował wikariusz ks. Piotr Zawada SAC i pan Krzysztof Rostkowski, i zostały specjalnie wydrukowane na tę okoliczność wraz z aktem poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi i modlitwą o uproszenie łask. Na placu przy naszym kościele dalej świętowaliśmy nasz Jubileusz przy wspólnym poczęstunku, jakim był bigos, kiełbaski, specjalny tort jubileuszowy i przepyszne ciasta upieczone przez parafianki.

ks. Piotr Zawada SAC

Za: www.sac.org.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda