Szczecin i Kałków-Godów nowymi miejscami z relikwiami Męczenników z Pariacoto

Setnym miejscem w Polsce, do którego zawitały na stałe relikwie I stopnia Męczenników z Pariacoto stała się Bazylika św. Jana Chrzciciela w Szczecinie, a kolejnym  Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie.

W Szczecinie w Bazylice św. Jana Chrzciciela 30 kwietnia 2017 r. odbyła się „Niedziela Męczenników”, podczas której zostały zainstalowane na stałe relikwie błogosławionych o. Zbigniewa i o. Michała. W uroczystej sumie uczestniczył bp Błażej Kruszyłowicz – pomocniczy biskup diecezji szczecińsko-kamieńskiej. Słowo Boże o Męczennikach wygłosił w tym dniu na wszystkich Mszach Świętych o. Zdzisław Gogola  OFMConv. To już drugie miejsce w Szczecinie, gdzie znajdują się relikwie męczenników, a setne w Polsce. Pierwszy raz w Szczecinie zainstalowano relikwie rok temu, 13 maja 2016 r. w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.

3 maja 2017 r. odbyło się natomiast uroczyste wprowadzenie relikwii I stopnia Męczenników z Pariacoto do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie. Już od 1 maja w Parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego – na której terytorium znajduje się wspomniane sanktuarium – odbywają się Misje Parafialne (potrwają do 7 maja). Misje prowadzi franciszkanin z Krakowa, o. Łukasz Brachaczek OFMConv. Z Misjami w Parafii wiąże się setna rocznica objawień fatimskich i dziękczynienie w dziesiątą rocznicę kanonizacji obrazu Matki Bożej w Kałkowie-Godowie. Patronami Misji są Męczennicy z Pariacoto – bł. Zbigniew Strzałkowski i bł. Michał Tomaszek. Jest to już sto pierwsze miejsce w Polsce, gdzie znajdują się relikwie I stopnia Męczenników.

br. Jan Hruszowiec

Więcej (zdjęcia) na: www.franciszkanie.pl