Home WiadomościZ kraju Szczecińska pamięć i wdzięczność o. Hubertowi Czumie SJ

Szczecińska pamięć i wdzięczność o. Hubertowi Czumie SJ

Redakcja

25 września w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Szczecinie odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej, dedykowanej o. Hubertowi Czumie, jezuicie, katechecie i duszpasterzowi akademickiemu w tym ośrodku w latach 1973-1979, gorliwemu kapłanowi, patriocie, opozycjoniście w PRL. Jak napisali organizatorzy uroczystości: „pamiątkowa tablica poświęcona o. Hubertowi jest wyrazem wdzięczności wychowanków, oddaniem hołdu niezwykłemu Człowiekowi i podziękowaniem naszemu Ojcu i Przyjacielowi, za dobro i wartości, jakie wniósł w nasze życie”. Na tablicy umieszczono charakterystyczny cytat z nauczania o. Huberta, że „żadnej sfery działalności ludzkiej, w tym również politycznej, nie należy wyłączać spod zasad Ewangelii”.

Odsłonięcie poprzedziła Msza św. w intencji zmarłego w 2019 r. duszpasterza, której przewodniczył ks. abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. W homilii nawiązał do postaci taty o. Huberta, Ignacego Czumy, ekonomisty, polityka, przedwojennego wykładowcy i prorektora KUL-u, a po wojnie więzionego przez komunistów opozycjonisty. Ks. arcybiskup wspominał też swoje spotkania z o. Hubertem, a także podkreślił jego owocną działalność w Szczecinie w latach 1970-tych, ważnym czasie kształtowania postaw patriotycznych młodych ludzi dorastających między grudniem 1970 a sierpniem 1980 roku.

Na uroczystości obecni byli przedstawiciele władz województwa zachodniopomorskiego, a także Przewodnicząca Rady Miasta Szczecina, Renata Łażewska. Przybyli członkowie rodziny, w tym dwóch braci o. Huberta: Andrzej i Benedykt Czumowie oraz przyjaciele i wychowankowie z całej Polski. Delegatem Prowincjała Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej był o. Krzysztof Dorosz SJ, a gospodarzem spotkania ze strony jezuitów- nowy proboszcz i kustosz szczecińskiego sanktuarium o. Adam Sołdek SJ.

Po odsłonięciu tablicy uczestnicy zebrali się na miłym, przyjacielskim spotkaniu wspomnieniowym. Okolicznościowe wystąpienia i prezentacje przygotowali dr Zofia Fenrych, która mówiła o Duszpasterstwo Akademickie w latach posługi o. Czumy SJ w Szczecinie oraz o. dr Krzysztof Dorosz SJ, który zaprezentował materiały archiwalne związane z rodziną i postacią o. Huberta.

Przy okazji szczecińskiego spotkania pojawiło się wiele wspomnień, jak na przykład jednej z uczestniczek duszpasterstwa: „O. Hubert w każdym człowieku potrafił dostrzec jakieś dobro, do każdego człowieka odnosił się z szacunkiem, każdego wysłuchał. Jego kazania mnie kształtowały, ale bardziej Jego postawa miłości do drugiego człowieka, także wroga”. Inny słuchacz nauk o. Czumy zapamiętał: „Dzięki Ojcu zacząłem poznawać niezakłamaną historię naszego kraju. Spotkania z nim, jego katechezy, szacunek do każdego człowieka ukształtowały moją wiarę w Pana Boga i wywarły wpływ na moje życiowe decyzje”.

Szczecińskie spotkanie pokazało, że o. Czuma był ważną postacią w życiu wielu osób, które do dziś wspominają go z szacunkiem i sentymentem. Przybyli na spotkanie wyrażali wielką wdzięczność Bogu, że takiego człowieka i duszpasterza jak o. Hubert postawił na ich życiowej drodze.

Zdjęcia: Mirosław Józefowicz

Za: www.jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda