Szczęśliwi podejmujący decyzje

W diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu odbyła się Msza św. z okazji obchodów Światowego Dnia Życia Konsekrowanego.

Eucharystii sprawowanej 2 lutego przewodniczył bp Wiesław Śmigiel. W Słowie Bożym skierowanym do osób konsekrowanych bp Wiesław zauważył, że są one powołane, by ukazywać światu Królestwo Niebieskie. Przywołana z Ewangelii scena ofiarowania Pana Jezusa uczy, że nie zważając na wiek, czy pochodzenie, należy budować wspólnotę wiary. Niemniej współczesność niesie ze sobą zmienność i relatywizm, a zawieszony w tym człowiek z jednej strony pragnie stabilizacji, a z drugiej boi się podejmowania decyzji. – Czasem owo „później” staje się stylem życia – podkreślał hierarcha i dodał, że bardzo wyraźnie widać to choćby w odkładaniu na później decyzji o ślubie. Osoby konsekrowane są żywym znakiem decyzji i wyboru na całe życie.Bp Wiesław Śmigiel nawiązał także do zakończonego niedawno w Panamie spotkania młodych z papieżem Franciszkiem.  – Z Panamy płynie apel, by nasze parafie, domy zakonne, klasztory, były jeszcze bardziej otwarte na ludzi młodych – podkreślał bp Śmigiel. Młodzi bowiem potrzebują przewodników, a takimi mogą stać się dla nich osoby konsekrowane pokazujące, że „decyzje na całe życie dają szczęście, a najwięcej łez rodzi się z tymczasowości”. Kaznodzieja zauważył jednocześnie, że wszyscy jesteśmy ludźmi i z natury rzeczy w nasz żywot wpisane są kryzysy, czy upadki. – Jedynym lekarstwem na trudności na drodze powołania jest Jezus spotkany w sakramencie spowiedzi, czy rekolekcjach. Nie wolno nam naszymi problemami obciążać innych i być dla nich zgorszeniem – mówił. – Nie należy deptać trzciny nadłamanej i zniechęcać swoimi problemami tego, który jest na drodze do świętości. Ludzie pragną, i mają do tego prawo, widzieć w nas odbicie Bożej światłości – zaznaczył bp Śmigiel.

Na zakończenie hierarcha podkreślił, że 2 lutego jest dniem radości i dziękczynienia Bogu za osoby konsekrowane, które niosą światu światło rad ewangelicznych. Słowa wdzięczności skierował również bezpośrednio do sióstr i braci i prosił wszystkich o modlitwę za nich oraz o nowe powołania do życia zakonnego i kapłańskiego

Tego dnia tradycyjnie na rozpoczęcie spotkania bp Wiesław pobłogosławił przyniesione przez wiernych świece, przy których w dalszej części nastąpił obrzęd odnowienia przyrzeczeń zakonnych. 

Na uroczystości nie zabrakło przedstawicieli żeńskich i męskich zakonów oraz zgromadzeń, a także wdów konsekrowanych, którzy na co dzień żyjąc blisko Najświętszego Sakramentu, również w swoje święto służyli pomocą przygotowując Liturgię. W organizację spotkania włączyli się także klerycy toruńskiego Wyższego Seminarium Duchownego.

W diecezji toruńskiej zbierane tego dnia ofiary przeznaczane są na rzecz jedynego w diecezji zakonu kontemplacyjnego karmelitanek bosych w Łasinie. 

KAI/jk/Toruń
fot. Joanna Kruczyńska