Home WiadomościZ kraju “Tam, gdzie jest matka, tam jest dom”. Uroczystości ku czci patronki Warszawy

“Tam, gdzie jest matka, tam jest dom”. Uroczystości ku czci patronki Warszawy

Redakcja

W sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie odbyły się wieczorem 9 maja uroczystości ku czci Patronki stolicy. Bp Michał Janocha, który im przewodniczył przypomniał, że świątynia jezuitów na Starówce jest niezwykle ważnym miejscem na mapie duchowej Warszawy. Modlono się też w intencji Akcji Katolickiej reaktywowanej przed 25 laty

Biskup pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej przypomniał w homilii że w stołecznym sanktuarium Matki Bożej Łaskawej od wielu lat trwa całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu, a jezuici służą przez całe dnie w konfesjonale. Przed czczonym w tej świątyni wizerunkiem Maryi modlił się także Jan Paweł II w czasie swoich dwóch pielgrzymek do Polski.

W homilii bp Janocha zwrócił uwagę na miejsce Maryi w dziejach Kościoła i całych narodów. –  Tam, gdzie jest matka, tam jest dom – mówił.  Rodzina bez matki właściwe zaczyna gasnąć, Kościół, bez Matki Bożej, bez wiary, społeczeństwo bez Matki naszego Pana, staje się jak społeczność, która traci swój dom i staje się niebezpieczne” – przestrzegał bp Janocha.

Nawiązał także do ewangelicznego cudu w Kanie Galilejskiej. – Jej słowa: Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie, uczą nas bycia wrażliwymi na słowa Jezusa, nawet jeśli ich nie pojmujemy – powiedział bp Janocha nazywając postawę tych, którzy wypełnili polecenie Jezusa, pierwszą akcją katolicką w dziejach świata.

W Eucharystii uczestniczyli m.in. przedstawiciele zarządu Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej, dziękując Bogu i swojej Patronce za 25-lecie stowarzyszenia katolików świeckich. Wraz z bp. Janochą Mszę świętą koncelebrowali przełożony Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego o. Tomasz Ortmann SJ oraz kustosz sanktuarium o. Lesław Ptak SJ.

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej upamiętnia wydarzenia z 1652 r. Wobec szerzącej się wówczas zarazy magistrat Warszawy zarządził szczególne modlitwy przebłagalne przed wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej, niosąc obraz wzdłuż wewnętrznych murów miasta. Po ustaniu epidemii podjął uchwałę, w której ogłoszono Matkę Bożą Łaskawą patronką Warszawy i Strażniczką Polski.

awo/archwwa.pl

Za: www.archidiecezja.warszawa.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda