Home WiadomościZ kraju Tarnobrzeg: dominikanie uczcili Rok Świętego Jakuba pielgrzymką do Sandomierza

Tarnobrzeg: dominikanie uczcili Rok Świętego Jakuba pielgrzymką do Sandomierza

Redakcja

W przeddzień uroczystości obchodzonych w Kościele katolickim z racji Roku Świętego Jakuba, ojcowie dominikanie z tarnobrzeskiego klasztoru zorganizowali 24 lipca pieszą pielgrzymkę do kościoła stacyjnego pw. św. Jakuba w Sandomierzu. Wzięła w niej udział liczna grupa pątników.

Pielgrzymom towarzyszyli ojcowie Wojciech Krok OP i Marcin Rutkowski OP. Trasa pielgrzymki wiodła bocznymi drogami, biegnącymi terenami nadwiślańskimi. Jej zwieńczeniem była Msza św. sprawowana w kaplicy Matki Bożej Różańcowej w dominikańskim kościele św. Jakuba. Po jej zakończeniu uczestnicy wzięli udział w uroczystej agapie.

Zdaniem o. Wojciecha Kroka OP, pielgrzymka ta była wyjątkowa z racji obchodzonego Roku Jakubowego, który przypada w latach, w których wspomnienie Apostoła wypada w niedzielę. Podtrzymywane są w ten sposób także tradycje związków łączących położone blisko siebie dominikańskie klasztory.

W pielgrzymce uczestniczyła sześciokrotna caminowiczka, czyli osoba, która szła do sanktuarium w Santiago de Compostella, członkini ogólnoświatowego Arcybractwa św. Jakuba, Bractwa św. Jakuba w Więcławicach Starych, jedna z organizatorek Małopolskiej Drogi św. Jakuba – Krystyna Sadurska-Pałac.

Pątniczka podkreślał, że gdy pielgrzymka ma przebiegać boczną odnogą Małopolskiej Drogi, przy odtwarzaniu której aktywnie uczestniczyła, to nie może jej zabraknąć. Jej zdaniem, jest to bardzo specyficzna pielgrzymka, zupełnie inna, gdyż są to samotne rekolekcje w drodze.

Kościół pw. św. Jakuba w Sandomierzu jest obok świątyni w Kotuszowie, jednym z dwóch stacyjnych w diecezji sandomierskiej, ustanowionych z racji Roku Świętego Jakuba. Osoby, które nawiedzą je, spełniając zwykłe wymagania, mogą uzyskać odpust zupełny.

Świętokrzyski odcinek Małopolskiej Drogi Świętego Jakuba uroczyście otwarto w dniach 23-25 lipca 2009 r. Rozpoczyna się on w dominikańskim kościele św. Jakuba w Sandomierzu i wiedzie przez Klimontów, Kotuszów, Szczaworyż, Probołowice, Pałęcznice, Niegardów i Więcławice do Krakowa. Trasa oznaczona jest żółtymi strzałkami i muszelkami.

Szlak św. Jakuba Apostoła Starszego powstał w średniowieczu. Przebiegał on niemal przez całą Europę, kończąc się w katedrze w Santiago de Compostela. Pielgrzymowanie do grobu św. Jakuba w Santiago stało się popularne również w Polsce. W XV w. do Santiago z Sandomierza przez Kotuszów szedł starosta sandomierski. Najlepiej zaś udokumentowana jest pielgrzymka Jakuba Sobieskiego.

apis / Tarnobrzeg

KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda