Home WiadomościZ kraju Tarnów: Synod diecezji tarnowskiej o posłudze charytatywnej i życiu konsekrowanym

Tarnów: Synod diecezji tarnowskiej o posłudze charytatywnej i życiu konsekrowanym

Redakcja

„Miłość bliźniego będącego w potrzebie jest obowiązkiem każdego chrześcijanina i równocześnie zadaniem całej wspólnoty kościelnej. Ta miłość dotyczy wszystkich ludzi, bez względu na ich pochodzenie czy religię” – stwierdza synodalny dokument „Caritas – dzieło miłości Kościoła. Posługa charytatywna w diecezji tarnowskiej”.

Dokument został przyjęty podczas sesji plenarnej V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Odbyła się ona w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie. Drugi przyjęty dziś dokument jest zatytułowany „Życie konsekrowane w diecezji tarnowskiej”.

Synodalny dokument o Caritas podkreśla, że zmieniająca się struktura społeczeństwa domaga się zwrócenia szczególnej uwagi na ludzi starszych oraz osoby samotne. „Kościół, który zawsze otaczał szacunkiem i wspierał starszych członków swojej wspólnoty, powinien jeszcze mocniej i owocniej podejmować dzieła zmierzające do ich głębszej integracji i afirmacji we wspólnocie parafialnej. Mogą temu służyć spotkania, pielgrzymki, wycieczki, kluby, poradnie, domy dziennego pobytu, warsztaty zajęciowe” – czytamy w opracowaniu.

Dokument stwierdza, że we wszystkich tych działaniach powinni być obecni ludzie młodzi. „Młodzi często dystansują się od Kościoła. Natomiast działalność charytatywna zbliża tych ludzi między sobą i do wspólnot parafialnych, bo młodzi bardzo chętnie podejmują działania pomocowe” – podkreśla ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Caritas.

Dokument przygotowany przez Komisję ds. Posługi Charytatywnej Kościoła V Synodu Diecezji Tarnowskiej wskazuje, że w każdej parafii powinien istnieć młodzieżowy wolontariat nakierowany na współpracę z parafialnym zespołem Caritas.

W diecezji tarnowskiej działa ponad 450 parafialnych zespołów Caritas skupiających około 5 000 wolontariuszy. W ponad 240 szkołach i przedszkolach istnieją Szkolne Koła Caritas angażujące w działalność charytatywną prawie 3 000 dzieci i młodzieży. W sześciu placówkach opiekuńczych prowadzonych przez Caritas diecezjalną znajduje zatrudnienie 300 osób, a ich posługą jest objętych prawie 1000 osób chorych, niepełnosprawnych i bezdomnych.

Członek synodu Urszula Mróz jest dyrektorem DPS-u i hospicjum w Dąbrowie Tarnowskiej, obserwuje, że dziś bardzo dużo jest ludzi zdanych zupełnie na pomoc innych. „W większości młodzi wyemigrowali za chlebem. W domach zostali chorzy, samotni, którzy są zamknięci w czterech ścianach zwłaszcza bloków, gdzie nawet nie można wyjść, bo nie ma windy. To jest tragedia współczesnego człowieka, ogromna, ogromna samotność i skazanie tylko na cztery ściany swojego domu” – mówi Urszula Mróz.

Drugi przyjęty przez synod dokument jest zatytułowany „Życie konsekrowane w diecezji tarnowskiej”. Czytamy w nim m.in., że w diecezji tarnowskiej posługują 934 siostry zakonne i 173 zakonników. Zwraca się uwagę, że odpowiadając na Jezusowy nakaz misyjny: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu” osoby konsekrowane powinny wyjść na peryferia egzystencjalne, czyli do ludzi, którzy utracili nadzieję, rodzin przeżywających trudności, porzuconych dzieci, ludzi młodych, którzy zagubili się w życiu lub przed którymi zamknięto wszelką przyszłość, opuszczonych chorych i osób starszych, bogatych, nasyconych dobrami i z pustką w sercu, mężczyzn i kobiet poszukujących sensu życia, spragnionych tego, co boskie.

Członkiem synodu jest siostra Julietta Homa, dominikanka. Na początku pandemii zgłosiła się do pracy z chorymi w bocheńskim DPS-ie, kiedy u personelu wykryto koronawirusa, dziś angażuje się w pomoc dla uchodźców z Ukrainy. – Lubię pomagać i być z ludźmi – dodaje. „DPS Bochnia to jest moja miłość, można powiedzieć. Mamy kontakt z tymi ludźmi, do niektórych dzwonimy, mam nadzieję, że uda nam się spotkać. Wspominam ten czas z wielką wdzięcznością” – wyznała zakonnica.

Dokument podkreśla także zaangażowanie osób konsekrowanych w duszpasterstwo rodzin. „W związku z kryzysem rodziny, osoby konsekrowane świadczą pomoc rodzicom i dzieciom przez: tworzenie grup wsparcia dla par małżeńskich, warsztatów dla rodziców, a także towarzyszenia małżeństwom w kryzysie, osobom porzuconym przez współmałżonka, dzieciom z rozbitych małżeństw, samotnym matkom oraz przez opiekę nad dziećmi w świetlicach parafialnych lub innych ośrodkach opiekuńczych”.

Siostry zakonne prowadzą ochronki i przedszkola oraz posługują w przedszkolach 6 parafialnych. Na terenie diecezji tarnowskiej działa 40 przedszkoli, gdzie organem prowadzącym jest zgromadzenie zakonne oraz 6 przedszkoli parafialnych, w których posługują siostry.

Wyzwaniem, przed którym staje Kościół tarnowski, jest intensyfikacja działań apostolskich, których celem będzie ewangelizacja miast. „W dobie zmieniającej się struktury społecznej i postępującej urbanizacji, instytuty życia konsekrowanego i stowarzyszenia życia apostolskiego obecne nieraz od stuleci w konkretnych miastach, mogą skuteczniej docierać z orędziem Ewangelii na peryferia nawet niewielkich ośrodków o charakterze miejskim” – czytamy w opracowaniu.

Dokument podejmuje także temat ścisłej komunii między członkami różnych instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego a kapłanami diecezjalnymi. Zachęca osoby konsekrowane do odważnego podejmowania na terenie diecezji tarnowskiej rozmaitych przedsięwzięć międzyzakonnych służących promocji życia konsekrowanego.

„W kontekście postępującej laicyzacji, dostrzega się również potrzebę, aby duszpasterze, osoby konsekrowane, a także wierni świeccy wspierali rodziców w takim wychowaniu dzieci i młodzieży, aby młode pokolenie otaczało szacunkiem osoby konsekrowane. Istnieje również pilna potrzeba wspierania ich w ukazywaniu wartości powołania do służby Bożej” – podkreśla przewodniczący Komisji ds. Życia Konsekrowanego V Synodu Diecezji Tarnowskiej, ks. Grzegorz Lechowicz.

„Kościół na wzór Chrystusa” – to hasło V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Inauguracja odbyła się w kwietniu 2018 roku. Synod miał trwać trzy lata, ale przedłużył się w związku z pandemią. Synod podjął już tematy dotyczące rodziny, katechizacji, parafii i ewangelizacji.

eb / Tarnów
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda