Home WiadomościZ kraju “Ten Obraz na zawsze pozostanie tajemnicą”

“Ten Obraz na zawsze pozostanie tajemnicą”

Redakcja

Nakładem wydawnictwa Zakonu Paulinów Paulinianum ukazało się drugie, rozszerzone wydanie książki pt. „Częstochowska Hodegetria” autorstwa prof. Wojciecha Kurpika, głównego konserwatora Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

„Prace nad publikacją trwały prawie dwa lata” – powiedział o. Samuel Pacholski, paulin i dyrektor wydawnictwa, w rozmowie z Radiem Jasna Góra: „Jest to książka, nad którą pracowaliśmy prawie dwa lata, mimo, że to drugie wydanie, bo pierwsze ukazało się staraniem wydawnictwa Bernardinum w 2008 r. Ale obecne, drugie, uzupełnione wydanie wymagało właściwie całkowicie nowej redakcji dlatego, że ta książka została poszerzona o wiele rozdziałów, których w pierwszym wydaniu nie ma, a dotyczą najnowszych wyników badań, i także szerszej dokumentacji fotograficznej, której nie odnajdziemy w wydaniu pierwszym”.

Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej, pomimo prowadzonych od wielu lat badań naukowych oraz prac konserwatorskich, wciąż kryje w sobie wiele tajemnic.

„Jest świadkiem wiary i historii wielu pokoleń – powiedział prof. Wojciech Kurpik w wywiadzie dla Wydawnictwa Paulinianum – To jest świadectwo przeszłości. Zarówno blizny, które są tym znakomitym, wspaniałym dokumentem tragicznej przeszłości, te wszystkie inne drobne, większe, mniejsze uszkodzenia Obrazu – to wszystko są dokumenty jego przeszłości, i jego znaczenia dla naszej historii”.

Prof. Wojciech Kurpik to konserwator dzieł sztuki, wybitny specjalista w zakresie konserwacji malarstwa tablicowego i drewnianej rzeźby polichromowanej. W latach 1980-2001 jako profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, kierował Pracownią Konserwacji i Restauracji Malarstwa Tablicowego i Drewnianej Rzeźby Polichromowanej na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP. Od roku 1979, jest członkiem Komisji ds. stałej opieki nad Cudownym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze.

an/ Radio Jasna Góra
www.radiojasnagora.pl

Zapis rozmowy z prof. Kurpikiem o publikacji i obecnym stanie badań nad Jasnogórską Ikoną odnaleźć można na kanale YouTube Wydawnictwa Paulinianum.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda