Home WiadomościZ kraju Toruń: bp Suski afiliowany do I Zakonu św. Franciszka

Toruń: bp Suski afiliowany do I Zakonu św. Franciszka

Redakcja

deon.pl20 sierpnia bp Andrzej Suski na mocy decyzji Definitorium Generalnego Zakonu Braci Mniejszych z 15 lipca 2016 r. został włączony do I Zakonu św. Franciszka. Afiliacja odbyła się podczas uroczystości ku czci Matki Bożej Podgórskiej Niepokalanej Królowej Rodzin w toruńskim sanktuarium, którego kustoszami są ojcowie franciszkanie.

Akt afiliacyjny został odczytany przez prowincjała Prowincji św. Franciszka z Asyżu w Poznaniu o. Bernarda Marciniaka. Wręczając akt prowincjał podkreślił wielkie zasługi bpa Suskiego dla zakonu franciszkańskiego oraz jego związki z zakonem. Bp Suski święcenia kapłańskie przyjął w dniu wspomnienia św. Antoniego, nominację biskupią otrzymał w dniu, w którym Kościół wspomina innego franciszkanina św. Maksymiliana Kolbego, a sakrę biskupią przyjął 4 października w dniu św. Franciszka z Asyżu. – Dziękujemy za duchowe i moralne wspieranie franciszkanów posługujących na ziemi toruńskiej i dobrzyńskiej, za życzliwą postawę, którą bez wątpienia możemy nazwać postawą ojca – mówił minister prowincjalny Prowincji św. Franciszka z Asyżu o. Bernard Marciniak.

W akcie afiliacyjnym generał zakonu o. Michel Anthony Perry napisał:

„Naszemu umiłowanemu w Panu Bratu, Jego Ekscelencji Czcigodnemu Księdzu Biskupowi Andrzejowi Suskiemu, ze względu na Jego życzliwą troskę, szczerą postawę i serdeczną obecność pośród braci Prowincji Św. Franciszka z Asyżu w Poznaniu w Polsce. Z wielką radością i wdzięcznością afiliuję Waszą Ekscelencję do Zakonu Braci Mniejszych i za wstawiennictwem serafickiego ojca św. Franciszka z Asyżu wypraszam dla Księdza Biskupa błogosławieństwa Boga miłosiernego i wszechmogącego oraz zawierzam opiece Błogosławionej Dziewicy Maryi, Matki Bożej.”

Bp Andrzej Suski jest pierwszym biskupem toruńskim. W tym roku obchodzi 30. rocznicę sakry biskupiej. Został już wcześniej afiliowany do zakonu paulinów i do zgromadzenia redemptorystów.

Podczas uroczystości w sanktuarium Matki Bożej Podgórskiej Niepokalanej Królowej Rodzin wyróżnienia drugiego stopnia otrzymali marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, prezydent Torunia Michał Zaleski oraz lekarz kardiolog dr Janusz Czarnecki, którzy wspierają dzieła podejmowane przez ojców franciszkanów i wspierają ich na różnych płaszczyznach działania społecznego.

KAI/mc

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda