Toruń: Dziękczynienie w Rodzinie

redemptor.plW Toruniu odbyło się ósme ,,Dziękczynienie w Rodzinie” – spotkanie Rodziny Radia Maryja – w sobotę, 3 września  2016 r. Miało ono miejsce obok kampusu akademickiego WSKSiM i Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Połączone było także z VII Zjazdem Absolwentów toruńskiej uczelni.

Festyn rozpoczął się w południe na placu przed sanktuarium. W tym roku piknik uświetnił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, który przygotował widowisko historyczne „Ortus Poloniae” z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Na scenie wystąpili także: Arisa Vinci, Jan Wojdak&Wawele, ks. Stefan Ceberek oraz zespoły folklorystyczne.

Centralnym punktem radosnego dziękczynienia była Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

– Spotykamy się na 8. „Dziękczynieniu w Rodzinie”, dorocznym spotkaniu Rodziny Radia Maryja. Łączy ona i umacnia naszą rozległą wspólnotę, obejmującą Polskę, wybiegającą poza jej granice, daleko za oceany, do Ameryki (Chicago, Nowego Yorku) aż po Karagandę. Dającą o sobie znać wszędzie tam, gdzie biją polskie serca, gdzie dociera głos Radia Maryja i dokąd dociera obraz TV Trwam – powiedział ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Ks. abp podkreślił też, że Rodzina Radia Maryja jest wspólnotą serc.

– Wspólnota: religijna, społeczna, edukacyjna i wychowawcza. To co więcej? To odwrócimy jeszcze: wychowawcza, edukacyjna, społeczna i religijna. Także wspólnota przyjaźni i radości, dlatego, że wasze spotkanie stanowi świadectwo jej atrakcyjności, żywotności i sensu, że wam się po prostu wszystkim chce tu przyjechać – stwierdził ks. abp Sławoj Leszek Głodź.

Rodzina jest w domu, jest w Toruniu, mówił do zgromadzonych prezydent miasta Michał Zaleski.

– Kiedy jesteście tutaj rozumiemy słowo i wartość tego, co to jest gościnność. Wtedy z wielką radością otwieramy nasze serca, ulice, każde miejsca po to, abyście czuli się dobrze. Tutaj, w tym miejscu, od 8 lat podziwiamy piękną panoramę nadwiślańską w naszym mieście. Uczestniczycie, drodzy pielgrzymi, w koncertach, w wydarzeniach przygotowanych specjalnie dla was, po to, aby spełnienie „Dziękczynienia w Rodzinie” było takie właśnie rodzinne, piękne, wspólne i tutaj zawsze z radością jesteście witani  –  powiedział Michał Zaleski.

Prezydent wręczył też statuetkę herbu Torunia, Andrzejowi Ryczkowi, który zaprojektował toruńskie sanktuarium.

Wikariusz Prowincjała Warszawskiej Prowincji Redemptorystów o. Dariusz Paszyński CSsR dziękował Radiu Maryja i TV Trwam za to, że prowadzą do spotkania z Chrystusem i dodają odwagi.

– Wprowadza do spotkania z Chrystusem, który jest najgłębszą motywacją być heroicznym na wszystkich polach życia, bo ciężar heroizmu jest nie do zniesienia jeśli człowiek nie wie dlaczego, jeśli człowiek nie wie po co. Jezus Chrystus, Jego osoba jest uzasadnieniem, motywacją uskrzydlającą i dodaje odwagi, bo jest przedłużeniem wołania Jana Pawła II: nie bójcie się, odwagi, otwórzcie serca – powiedział o. Dariusz Paszyński CSsR.

Słowa podziękowania do zgromadzonych skierował też Dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

– Wszystkim dziękujemy! Całej Rodzinie Radia Maryja, ludziom, temu zjednoczonemu sercu. Życzę żebyśmy byli także zjednoczeni umysłem. Żebyśmy pracowali nad umysłami, szczególnie nad młodzieżą. Trzeba się brać szybko do roboty, bo zły nie śpi i działa bardzo – powiedział Dyrektor Radia Maryja.

Podczas dziękczynienia czynne było miasteczko medyczne na terenie akademików WSKSiM. Wszyscy chętni mogli skorzystać z bezpłatnych  badań onkologicznych, kardiologicznych i diabetologicznych.

Organizatorzy przygotowali również bogatą ofertę kulinarną. Na przybyłych czekały też stoiska z ekologiczną żywnością i książkami. Transmisje festynu prowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

Więcej informacji, filmy i zdjęcia: TUTAJ

Za: www.redemptor.pl