Home WiadomościZ kraju Trudne Sprawy po raz 150

Trudne Sprawy po raz 150

Redakcja

Audycja Trudne sprawy Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu emitowana od 2005 roku w Katolickim Radio Rodzina doczekała się już swojego 150 wydania. Tematy ich audycji dotyczą najtrudniejszych problemów życia. Odważnie wkraczają w osobiste doświadczenia człowieka, ale i w życie społeczne. Kościół, polityka, pedofilia, homoseksualizm, wychowanie, patriotyzm, gender to tylko niektóre z omawianych zagadnień. Do dyskusji zapraszają najlepszych: ojca Leona Knabita, prof. Jana Miodka, Roberta Malejonka, Jarosława Gowina, Jerzego Bahra. I choć program rozpoczyna się późnym wieczorem to gromadzi liczną grupę wiernych słuchaczy.

“Wyjątkową odwagą, bystrością i wiedzą obdarzona jest młodzież współrealizująca audycje” – mówi ks. Jerzy Babiak, opiekun szkolnego koła radiowego, jednocześnie autor i lider Trudnych Spraw. “Bez młodzieży nie byłoby tego programu” – dodaje. W dotychczasowej historii przez studio przewinęło się blisko 100 osób. Młodzi z pasją włączają się w jego realizacje. “Na początku jest ogromna trema, ale potem to sama radość” – wspomina Ola, dziennikarka i absolwentka szkoły. Dla niektórych ta radiowa przygoda staje się początkiem późniejszej pracy w mediach. Cieszy, że jej wychowankowie godnie wzmacniają szeregi ekipy Radia Rodzina.

Audycja ciągle podlega innowacjom. Realizatorzy starają się podnosić jakość i atrakcyjność. Z racji, że program jest emitowany na żywo, a jego charakter jest interaktywny, daje słuchaczom możliwość bezpośredniego udziału i zaangażowania – kontakt telefoniczny, wysyłanie sms-ów, lub komentowanie na specjalnym profilu Facebook’a. Jak się okazuje propozycja ta wychodzi naprzeciw słuchaczom co czyni ich bezpośrednio jej współtwórcami. Ciekawym jest również głos słuchaczy obecny w czasie audycji poprzez przygotowywane sondy uliczne. Wnoszą one wiele różnorodnych, ciekawych i często wesołych, choć nie zawsze łatwych treści.

Tematy audycji zwykle zaczynają się od partykuły “Czy”. Autorzy między innymi pytają o to: “Czy media niszczą Kościół ?”, “Czy starość udała się Bogu?”, “Czy powinniśmy bać się gender?” Zabieg ten jest celowy i ma ważne zadanie. W trakcie każdej audycji prowadzący zarówno od siebie, jak i od słuchających oczekują odpowiedzi: “tak”, bądź “nie”. “Chodzi nam o polaryzację poglądów. O jasne i świadome opowiedzenie się po jednej ze stron. Przede wszystkim o inspirowanie i zachęcanie ludzi do bardziej świadomego oraz mądrego życia i wiary” – podkreśla ks. Babiak. Bardzo istotne znaczenie w tym mają zapraszani od przeszło 2 lat goście audycji. Traktowani są oni jako eksperci, a ich telefoniczne wypowiedzi pozwalają zajmować bardziej jasne i obiektywne stanowisko. Wśród nich znajdują się osobistości z życia nauki, polityki, wiary. Przyglądając się całej gamie różnorodnych tematów, a także treściom audycji człowiek ma przekonanie, że jest to audycja z wyraźną misją.

Starannie dobrana muzyka, ciekawi goście, żywe dyskusje, a przede wszystkim aktualność tematów czynią Trudne Sprawy audycją atrakcyjną, wyjątkową i wartą słuchania. Na uznanie zasługuje jej ciągłość i stałość. Każdy I, III i V poniedziałek miesiąca od godz. 21.30 na dobre wpisał się w ramówkę Radia Rodzina, ale i w program dnia wielu Dolnoślązaków. Od samego początku wszystkie audycje są archiwizowane. Wszystkie 150 wydań znajduje się na stronie www.liceum-wroc.salezjanie.pl co daje możliwość ich odsłuchania, czy też słuchania o każdej porze.

150 audycja Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu Trudne Sprawy na temat: “Czy w poglądach jesteśmy coraz bardziej obojętni?” z udziałem dawnych współredaktorów – absolwentów liceum odbędzie się w poniedziałek 20 stycznia 2014 r. od godz. 21.30. Zapraszamy!

(gio)

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda