Home WiadomościZ kraju Trwają przygotowania do głównych uroczystości jubileuszowych w Świętej Lipce

Trwają przygotowania do głównych uroczystości jubileuszowych w Świętej Lipce

Redakcja

Główne uroczystości z okazji 50-lecia koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Świętolipskiej z udziałem Episkopatu Polski odbędą się 11 sierpnia 2018 roku w Świętej Lipce. Liturgii będzie przewodniczyć Kardynał Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosi Prymas Polski Abp Wojciech Polak.

Arcybiskup Józef Górzyński Metropolita Warmiński podkreślił, że sanktuarium w Świętej Lipce odgrywa bardzo ważną rolę w historii Archidiecezji Warmińskiej. Ono i sanktuarium w Gietrzwałdzie są najbardziej znanymi miejscami w regionie – dodał.

Przypomniał, że z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę prezydent Andrzej Duda umieścił sanktuarium w Świętej Lipce obok Zamku biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim na liście Pomników historii. „To pokazuje, jak Święta Lipka jest ważnym historycznie miejscem” – powiedział hierarcha.

W tym roku w świętolipskim sanktuarium obok 50-lecia koronacji obrazu obchodzone są jeszcze dwa jubileusze: 400-lecia oddania Świętej Lipki pod opiekę króla polskiego i 125-lecie ukończenia szkoły muzycznej przy świętolipskim sanktuarium przez Feliksa Nowowiejskiego, znakomitego kompozytora.

Ważne jest, by turyści i pielgrzymi mogli z wielu wydarzeń w tym roku skorzystać – podkreślił Metropolita Warmiński.

Wydarzenia towarzyszące jubileuszowi w Świętej Lipce rozpoczęły się już w marcu, kiedy odbyło się popularno-naukowe sympozjum na temat sanktuarium pielgrzymkowego. Pielgrzymowali tu już także tegoroczni maturzyści z archidiecezji warmińskiej oraz samorządowcy i parlamentarzyści. We wszystkich kościołach archidiecezjalnych i pozostających pod opieką jezuitów odczytywano rozważania na temat sanktuarium świętolipskiego – wyliczał o. Aleksander Jacyniak, proboszcz i kustosz sanktuarium w Świętej Lipce.

Główne uroczystości 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Świętolipskiej odbędą się 11 sierpnia. Na błoniach spodziewanych jest kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów. Jak przypomniał o. Jacyniak, 50 lat temu koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Świętolipskiej dokonywali Prymas Tysiąclecia Stefan kardynał Wyszyński, ówczesny metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła i bp warmiński Józef Drzazga. Wówczas do Sanktuarium przybyło 60 tysięcy wiernych.

Udział w jubileuszowych uroczystościach zapowiedzieli przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski. Mszy o godz. 11 będzie przewodniczyć Kardynał Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosi Prymas Polski Abp Wojciech Polak.

Proboszcz Jacyniak podał, że dla pielgrzymów zorganizowano parkingi na samochody osobowe i autokary. Ci, którzy chcą przyjechać wcześniej, powinni znajdować sobie miejsca noclegowe w okolicy Świętej Lipki.

Sanktuarium, którym od wieków opiekują się jezuici, odwiedza rocznie około 400 tys. osób. Są to przeważnie turyści, ale i pielgrzymi. W wakacje, gdy każdego dnia odbywa się siedem prezentacji organowych, świątynia jest wypełniona po brzegi.

Sanktuarium w Świętej Lipce leży nieopodal historycznej granicy katolickiej Warmii i protestanckich Mazur, blisko dawnej granicy I Rzeczpospolitej i państwa pruskiego. Od kilkudziesięciu lat Święta Lipka pełni funkcję Sanktuarium Matki Jedności Chrześcijan, właśnie ze względu na położenie na styku ziem warmińskiej i mazurskiej oraz czterech wyznań: rzymskokatolickiego, greckokatolickiego, prawosławnego i ewangelickiego.

pap/aw

Za: www.archwarmia.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda