Home WiadomościZ kraju Trwają rekolekcje biskupów

Trwają rekolekcje biskupów

Redakcja

Doroczne rekolekcje Episkopatu Polski trwają na Jasnej Górze w dniach 19-22 listopada. Nauki rekolekcyjne pod hasłem: „Przed ukrzyżowanym Panem ze św. Franciszkiem z Asyżu: (…) Rozjaśnij ciemności mego serca (…) abym wypełniał Twoje święte i prawdziwe posłannictwo” prowadzi o. Ernest Siekierka OFM, wykładowca duchowości i kierownictwa duchowego we franciszkańskim WSD we Wronkach.

Rekolekcje biskupów odbywają się w Domu Pielgrzyma na Jasnej Górze. W ciągu czterech dni biskupi usłyszą osiem konferencji. Codziennie koncelebrują także Mszę św. oraz uczestniczą w Apelu Jasnogórskim w Kaplicy Matki Bożej. Rekolekcje zakończą się w czwartek, 22 listopada Mszą św. o godz. 11.00 pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Podczas Eucharystii zaplanowano Apel modlitewny za zmarłych po wojnie członków Konferencji Episkopatu Polski. 

„Te rekolekcje są zawsze spotkaniem z Jezusem przy sercu Matki, bo to jest spotkanie z Jezusem. Rekolekcje to jest czas słuchania. Biskupi, którzy z reguły dużo głoszą i mówią Słowo Boże, w czasie rekolekcji stają w postawie słuchania, otwierają serce na to, co Jezus do nich pragnie powiedzieć – mówi Prymas Polski abp Wojciech Polak – Jest to dla nas okazja do zatrzymania się, do spojrzenia w nasze sumienia, do nawrócenia. Korzystamy w sakramentu pojednania i pokuty, korzystamy z modlitwy, z tego szczególnego miejsca, jakim jest Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej i nasze spotkanie z Maryją”. 

„Prawie każdego roku tutaj jesteśmy. Jest to zwyczaj, o ile dobrze pamiętam, sięgający Prymasa Tysiąclecia, który właśnie chciał, aby biskupi tutaj, na Jasnej Górze, odprawiali rekolekcje. To jest miejsce, któremu jesteśmy wierni, i to jest miejsce, w którym czujemy się bezpiecznie. To jest też miejsce, w którym chcemy dorastać do powołania, którym nas Bóg obdarza, przy sercu Matki. Myślę, że innego piękniejszego miejsca nikt z nas nie mógłby sobie wyobrazić” – zaznacza abp Polak. 

„Jak sama nazwa mówi, rekolekcje, to jest ‘zbierać coś ponownie’, czyli wchodzić w tajemnice naszego życia w świetle Bożego Słowa – wyjaśnia bp Artur Miziński, biskup pomocniczy arch. lubelskiej – Dla nas biskupów, którzy każdego dnia jesteśmy w pracy duszpasterskiej dla naszych wiernych, potrzeba tego ubogacenia, pogłębienia naszej wiary i stanięcia w świetle Bożego Słowa, by poznać prawdę o nas samych. Jesteśmy do tego wezwani, by indywidualnie troszczyć się o swoje życie duchowe. Rekolekcje dla wszystkich wiernych, dla nas także, są tym czasem szczególnym, kiedy to przez przepowiadanie Bożego Słowa, przez wchodzenie także w ciszę, poprzez medytację tego Słowa, poprzez oderwanie się od tych codziennych zajęć, które nam towarzyszą, mamy czas łaski, kiedy Pan Bóg przemawia do naszych serc, i kiedy staramy się stanąć w prawdzie o nas samych. A pogłębiając naszą wiarę, możemy potem przekazywać to doświadczenie wiary jako świadkowie, a nie tylko nauczyciele tym, do których jesteśmy posłani”. 

„Jasna Góra jest to miejsce wyjątkowe, myślę, że mogę powiedzieć – jedyne, tak właściwe, tak odpowiednie do tego, aby (…) przyjmować to Słowo (Jezusa) i otwierać się na światło Duch Świętego” – dodaje bp Miziński. 

Modlitwie Apelu Jasnogórskiego w poniedziałek, 19 listopada przewodniczył bp Jacek Kiciński, biskup pomocniczy arch. wrocławskiej. „Maryjo, Matko nasza, niech ten czas naszej wspólnej modlitwy, bycia z Tobą i przy Tobie przyczyni się do naszej osobistej odnowy duchowej, byśmy wychodząc z tego jasnogórskiego wieczernika potrafili, na wzór Apostołów, z odwagą w sercu i z pasja życia głosić Dobrą Nowinę całemu światu, aby wszyscy widzieli nasze dobre czyni i chwalili Ojca, który jest w Niebie. Dziś nie prosimy o dar mówienia wieloma językami, dziś potrzeba nam jednego daru, daru języka serca, a językiem serca jest język miłości” – mówił podczas rozważania bp Kiciński. 

Porannej Mszy św. we wtorek, 20 listopada, o godz. 7.45 w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Homilię wygłosił o. Ernest Siekierka, tegoroczny rekolekcjonista. 

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/ es 

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda