Trwając w Roku Życia Konsekrowanego

BPJGCzuwanie osób życia konsekrowanego arch. częstochowskiej miało miejsce w nocy z dnia 28 lutego na 1 marca na Jasnej Górze. W modlitwie uczestniczyli reprezentanci zgromadzeń zakonnych żeńskich i męskich. Jasnogórskie czuwanie zostało zorganizowane w ramach ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Życia Konsekrowanego. 

O. Kazimierz Maniecki, definitor generalny Zakonu Paulinów, odpowiedzialny jako delegat Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich ds. zakonów męskich arch. częstochowskiej mówi: „To dzisiejsze czuwanie jest kolejnym punktem programu na ten rok, jaki został przyjęty przez odpowiedzialnych, którzy opracowują ten program dla naszej częstochowskiej archidiecezji. Dzisiaj to czuwanie nazywamy wielkopostną modlitwą przygotowującą nas do przeżycia tego świętego czasu nawrócenia, przygotowania naszych serc na tajemnicę paschalną”.

„Myślę, że Matka Boża pomoże, żebyśmy wyszli bardziej zbudowani, umocnieni na ten nie tylko Wielki Post, ale Rok Życia Konsekrowanego, który, jeśli chodzi o program i ogólnokościelny, i ogólnopolski i diecezjalny, a także i zakonny, jest bogaty, i zrealizowanie tego programu, przeżycie tego Roku na pewno wyda dobre owoce” – zaznaczył.

O. Kazimierz Maniecki poprosił także wszystkich o modlitwę za osoby życia konsekrowanego i o nowe powołania „by nie brakło nowych, ofiarnych serc, które chcą podjąć wołanie Chrystusa: ‘pójdź za Mną’”.

W czasie nocnej modlitwy przed Cudownym Obrazem Matki Bożej została odprawiona Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów.

„Czas Wielkiego Postu to szczególny okres w ciągu całego roku liturgicznego. Wielokrotnie słyszymy słowa zachęty do przemiany naszego życia, do coraz większego życia życiem Boga, do odnajdywania Go na drogach naszego życia, do nieustannego odkrywania Oblicza Boga na drodze życia konsekrowanego. ‘Szukam o Panie, Twojego Oblicza’, i to Oblicze chcemy wpisać w nasze życie, i to Oblicze chcemy nieść w różnoraki sposób drugiemu człowiekowi. To jest misja każdego naszego instytutu życia konsekrowanego” – podkreślił podczas homilii o. Arnold Chrapkowski.

„Powołanie zakonne, jakim nas Bóg obdarzył, nie jest jakąś bliżej nieokreśloną, oderwaną od rzeczywistości abstrakcją. To nasze powołanie realizuje się w realiach konkretnej wspólnoty, w otoczeniu konkretnych braci i sióstr, ono wiedzie szlakiem codziennych zmagań i radości, wiedze do celu poprzez wierność codziennej Eucharystii, wspólnotowej Liturgii Godzin, rozmyślaniu, rzetelnemu wypełnianiu powierzonych obowiązków, otwartości na drugiego człowieka. Nie mamy szukać czegoś nadzwyczajnego – przypomniał o. generał – Tym jednak, o czym ani na chwilę nie wolno nam zapomnieć jest to, że na tę drogę powołał mnie sam Bóg. To On zawsze musi być dla nas na pierwszym miejscu”.

W programie czuwania były także m.in.: konferencja wygłoszona przez o. Samuela Karwackiego, magistra nowicjatu w Leśniowie; Różaniec poprowadzony przez paulińskich nowicjuszy i Droga Krzyżowa przygotowana przez różne zgromadzenia żeńskie.

Rok Życia Konsekrowanego trwa od 30 listopada 2014 r. do 2 lutego 2016 roku.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG / mn

Za: www.jasnagora.com