Home WiadomościZ kraju Trzebinia: Droga Krzyżowa z męczennikami

Trzebinia: Droga Krzyżowa z męczennikami

Redakcja

Rozważania Drogi Krzyżowej w Trzebini oparte zostały na świadectwie męczeńskiej śmierci dwóch polskich męczenników, franciszkanów o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka pochodzącego z Łękawicy koło Żywca. Już dziewiętnasty raz w historii parafii w Trzebini przeszła ona w Wielką Środę ulicami tej miejscowości.

Było to szczególne wydarzenie dla parafii, w której żyją członkowie rodziny o. Michała. Cała wspólnota parafialna mogła włączyć się w modlitwie przez wstawiennictwo syna tej ziemi w tym szczególnym roku, oczekiwanej od tak dawna i przez wielu, beatyfikacji, która decyzją papieża Franciszka nastąpi 5 grudnia tego roku. Zarówno w rodzinnej parafii o. Michała, w Łękawicy, jak i w Trzebini w kaplicy domu sióstr Karmelitanek Misjonarek, każdego 9. lub 10. dnia miesiąca, celebrowane były przez kilka lat Msze święte z prośbą o beatyfikację Męczenników. Wdzięczni Bogu za dar przyszłej beatyfikacji, wierni modlili się podczas tych Eucharystii się o dobre do niej przygotowanie i błogosławione owoce tego wydarzenia.

Rozważając tajemnice Męki i Śmierci naszego Pana Jezusa Chrystusa i wsłuchując się w świadectwo o męczeńskiej śmierci ojców Zbigniewa i Michała, można było dostrzec, jak bardzo złączona jest ich śmierć z Pasją Chrystusa; owocuje ona dziś zarówno w Peru, gdzie oddali swoje życie, jak i na Żywiecczyźnie, gdzie żyją osoby pamiętające o. Michała – jego rodzina, przyjaciele itd.

W Drodze Krzyżowej wzięło udział wielu mieszkańców Trzebini oraz osoby związane z o. Michałem Tomaszkiem. Dzieci ze Stowarzyszenia Dzieci Serc z Radziechów, którym patronuje o. Michał, miały szczególny udział w tej modlitwie – wraz z Panią Jadwigą Klimondą, szefem Stowarzyszenia, rozpoczęły bowiem one Drogę Krzyżową niosąc krzyż i prowadząc rozważania pierwszych czterech stacji.

Od stacji do stacji krzyż nieśli reprezentanci różnych stanów, grup działających na terenie parafii oraz rodzina o. Michała Tomaszka, przedstawiciele tych grup włączali się również w czytanie rozważań poszczególnych stacji. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych (pod koniec Drogi Krzyżowej rozpętała się burza śnieżna) towarzyszyło wszystkim zaangażowanie w to wydarzenie oraz modlitewne skupienie.

Przy 12. stacji Drogi Krzyżowej rozważania przygotowane przez współbraci Męczenników z Pariacoto odczytała siostra o. Michała – pani Maria. Drogę Krzyżową zakończyła się wspólną Eucharystią w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Różańcowej.

Za: www.misje.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda