Home WiadomościZ kraju Trzech redemptorystów odznaczonych Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości

Trzech redemptorystów odznaczonych Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości

Redakcja

Trzech redemptorystów – ojcowie Jan Skórka, Stanisław Kuczek i Zbigniew Kotliński – zostali uhononorowani Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. W imieniu Prezydenta RP odznaczenia wręczył wojewoda kujawsko-pomorski p. Mikołaj Bogdanowicz w piątek, 19 marca 2021 r. w czasie uroczystości 100-lecia pobytu redemptorystów w Toruniu. Serdecznie gratulujemy!

Odznaczeni Współbracia przez swe oddane Bogu i Ojczyźnie życie dowiedli wierności najwyższym wartościom duchowym i patriotycznym.

O. Zbigniew Kotliński CSsR, lat 91, przez wiele lat pracował w Argentynie, Boliwii, Kazachstanie i Rosji , a obecnie w Toruniu przy sanktuarium Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, i zawsze w swej gorliwej pracy ewangelizacyjnej dawał piękne świadectwo polskości. W każdym z tych miejsc gromadził takze i wspierał Polaków i osoby polskiego pochodzenia.

O. Stanisław Kuczek CSsR, lat 84, długoletni misjonarz ludowy i rekolekcjonista, a także wychowawca młodzieży zakonnej i przełożony Prowincji w latach 1987-90, głosząc kazania i homilie w setkach polskich oraz zagranicznych parafii, a także w ostatnich latach na fala Radia Maryja, zawsze w wyrazisty, bezkompromisowy i zapalający serca słuchaczy sposób, wskazuje na Ojczyznę i jej niepodległość jako dar Boga, za który musimy być odpowiedzialni.

O. Jan Skórka CSsR, lat 84, całe swe życie poświęcił pracy duszpasterskiej, przede wszystkim w Toruniu i Skarżysku-Kamiennej. Swoją dobrocią, gotowością do niesienia pomocy i pociechy najbardziej ubogim i poszkodowanym, a także cierpliwością i wytrwałością w promowaniu patriotyzmu i oddania Ojczyźnie zdobył serca wielu ludzi oraz dobrze przysłużył się Polsce w latach komunistycznego zniewolenia i odzyskanej wolności.

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości

Ustanowiony w 2018 r. jest nagrodą przyznawaną na  pamiątkę  stulecia  odrodzenia  Państwa Polskiego obywatelom polskim którzy od czasu odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie w  1918 r. przyczyniali się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości,  kulturowej  tożsamości  i materialnej  pomyślności  Rzeczypospolitej. Medal jest odznaczeniem o charakterze pamiątkowym, nadawanym w  okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w  latach 2018–2021. Medal jest nadawany osobom żyjącym, które poprzez:

1) pełnienie nienagannej służby publicznej – cywilnej lub wojskowej,

2) walkę o niepodległość oraz działalność na rzecz przemian demokratycznych,

3) aktywną działalność zawodową i społeczną,

4) twórczość naukową, literacką i artystyczną

– przyczyniły się do odzyskania lub umacniania suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej, w  tym w szczególności budowania  wspólnoty  obywatelskiej  Polaków  i poczucia tożsamości narodowej, rozwoju nauki, rozsławiania dobrego imienia Rzeczypospolitej  Polskiej  poprzez kulturę i sztukę, rozwoju społecznego i umacniania więzi z Polakami za granicą oraz budowania dobrobytu gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej. Medal nadaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej z własnej inicjatywy lub na wniosek Prezesa Rady Ministrów, ministrów, kierowników urzędów centralnych oraz wojewodów.

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda