Home WiadomościZ kraju Trzeci Warszawski Dzień Modlitwy Różańcowej w warszawskim Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej

Trzeci Warszawski Dzień Modlitwy Różańcowej w warszawskim Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej

Redakcja

Dominikanie z klasztoru św. Józefa na Służewie szerzą  w Warszawie cześć dla Matki Bożej  poprzez propagowanie odmawiania różańca. Ok. 600 osób należy do Kół Żywego Różańca w tej dominikańskiej  parafii. O. Stanisław Przepierski, diecezjalny asystent ds. krzewienia  Modlitwy Różańcowej zorganizował w 2012 r. 4 rejonowe  spotkania kół Żywego Różańca dla opiekunów grup różańcowych, zelatorów i wszystkich chętnych  osób, należących do KŻR. W spotkaniach tych wzięło udział ponad 1000 osób.  O. Stanisław Przepierski opracował „podręcznik „ żywego różańca – w formie  zeszytu nr 1/2012   Archidiecezji Warszawskiej p.t. „Żywy Różaniec – Różańcowa Sieć Miłości „. Każdy z uczestników spotkań mógł zaopatrzyć się w ten informator różańcowy.

Od 2010, z inicjatywy metropolity warszawskiego, kard. Kazimierza Nycza odbywa się tutaj w pierwszą sobotę  października  tzw. Warszawski Dzień Modlitwy Różańcowej.

Tegoroczny  Warszawski Dzień Modlitwy Różańcowej zbiegł się z dwoma ważnymi wydarzeniami w parafii : 60leciem  istnienia parafii św. Dominika oraz wprowadzeniem relikwii bł. Jana Pawła II.  W związku z tymi ważnymi wydarzeniami Ojcowie Dominikanie zorganizowali 3 dniowe obchody III Warszawskiego  Dnia Różańca pod hasłem: Różaniec – skarb, który trzeba odkryć”

Liturgiczne wprowadzenie relikwii Błogosławionego Jana Pawła II do kościoła Świętego Dominika odbyło  się w sobotę  6 października podczas mszy świętej o godz. 19. Eucharystię celebrował i homilię wygłosił sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, bp Wojciech Polak. Biskup Polak powiedział, że modląc się na  różańcu, rozważamy słowo Boże:  „Różaniec to streszczenie Ewangelii – odmawiając tajemnice różańcowe  zagłębiamy się w życie Chrystusa”.  Hierarcha nawiązał do zbliżającego się ROKU WIARY i zachęcił  wiernych do modlitwy na różańcu za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II o wiarę, gdyż on jest  błogosławiony właśnie ze względu na swoją wiarę.

Po mszy świętej miała miejsce procesja różańcowa – „procesja światła” , w czasie  której rozpoczęto odmawianie   tajemnic  światła , tj.  IV. części różańca, dodanej  przez Papieża Jana Pawła II,   10 lat temu , do 3 już istniejących  części różańca. Harcerze zapalili pochodnie, zaś  pozostali wierni szli z zapalonymi świecami.

Z uwagi na nagły silny wiatr i deszcz, odmawianie tajemnic światła dokończono w kościele.

Po  modlitwie różańcowej bp. Wojciech Polak odmówił wraz z wiernymi litanię do bł. Jana Pawła, a następnie  pobłogosławił zgromadzonych relikwiami  bł. Jana Pawła II. Na zakończenie nabożeństwa wierni uczcili relikwie przez ucałowanie.

W niedzielę, 7 października uroczyście obchodzono jubileusz 60lecia  parafii św. Dominika. Eucharystię  koncelebrowali byli proboszczowie tej parafii. Obecni byli też dominikanie pochodzący ze Służewa. W ramach homilii księża -goście odpowiedzieli na pytanie proboszcza dominikańskiej  parafii, o. Witolda Słabiga : czym jest dla nich różaniec i czym jest dla nich Służew? Po południu miały miejsce 2 koncerty.

W sobotę 5 października miała miejsce debata różańcowa z udziałem o. Jacka Salija OP., p. Rafała Porzezińskiego i o. Stanisława Przepierskiego OP.

Ks. Kard. Kazimierz Nycz, przebywający obecnie  w Rzymie nadesłał telegram z okazji uroczystości u OO. Dominikanów na Służewie.  Telegram, który odczytał  o. Stanisław Przepierski,  można odsłuchać na stronie internetowej:  www.slużew.dominikanie.pl

Anna Dziemska 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda