Home WiadomościZ kraju Trzecie Narodowe Czytanie Pisma Świętego na Jasnej Górze

Trzecie Narodowe Czytanie Pisma Świętego na Jasnej Górze

Redakcja

W ramach Trzeciego Narodowego Czytania Pisma Świętego, otwierającego Tydzień Biblijny, fragment Ewangelii św. Jana czytali dziś na Jasnej Górze przedstawiciele świata nauki, kultury i polityki. Tydzień Biblijny rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem abpa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Eucharystię dla rodaków w kraju i poza jego granicami transmitowała Telewizja Polonia. 

W dniach 5-11 maja 2019 r. w Kościele w Polsce przeżywany jest XI Tydzień Biblijny pod hasłem: „Głosili Ewangelię mocą Ducha Świętego” (1 P 1,12). Tydzień jest także nawiązaniem do pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski w 1979 roku. 

Tydzień Biblijny otworzyło Trzecie Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Uroczystej celebracji Narodowego Czytania Pisma Świętego 5 maja o godz. 7.00 w sanktuarium Miłosierdzia Bożego przewodniczył kard. senior Stanisław Dziwisz. 

Na Jasnej Górze, w Kaplicy Matki Bożej, Narodowe Czytanie Pisma Świętego miało miejsce przed Mszą św. o godz. 13.00, której przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Uroczystość była transmitowana przez TVP Polonia. 

Fragmenty Pisma Świętego odczytali: Beata Kempa, minister-członek Rady Ministrów, odpowiedzialna za sprawy dotyczące pomocy humanitarnej; Jadwiga Wiśniewska, poseł do parlamentu Europejskiego; o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry; Mariusz Książek, dyrektor marketingu i reklamy Tygodnika Katolickiego ‘Niedziela’ oraz Robert Jaczyński, wicedyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego i Katolickiego Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie. 

„Jasna Góra jest absolutnie wyjątkowym miejscem, tutaj jesteśmy wszyscy u Matki, to jest moje ukochane miejsce, więc dla mnie emocje podwójne, bo towarzyszyło mi cały czas ogromne wzruszenie – mówiła europoseł Prawa i Sprawiedliwości Jadwiga Wiśniewska tuż po odczytaniu fragmentu Pisma Świętego – Ale też, kiedy patrzymy na to, jak świat się zmienia, jakie zmiany zachodzą szczególnie w Zachodniej Europie, gdzie jednak chrześcijaństwo jest już wypierane, i to jest proces bardzo widoczny, to symbolika tego miejsca, całej tej inicjatywy, jaką jest Narodowe Czytanie Biblii, ma wielki sens”. 

„To jest miejsce, które jest szczególne, gdzie przy Matce Bożej, tuż obok Niej, pod Jej płaszczem, możemy dać przesłanie nauczania Jej Syna – powiedziała minister Beata Kempa – Myślę, że to dla nas jest absolutnie największy zaszczyt i honor”. 

„Jasna Góra jest to wyjątkowe miejsce, w którym pragniemy zachęcić wszystkich wiernych do lektury Pisma Świętego, nie tylko do czytania, ale także do słuchania, a nade wszystko do wcielania w życie – podkreślał o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry – Jasna Góra to szczególne słowa z Ewangelii św. Jana: ‘zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie mój Syn’. To jest dla nas dzisiejsze przewodnie słowo, przypominające, że Jezus chce mówić do każdego z nas, i Matka Najświętsza tu, z Jasnej Góry zachęca nas, abyśmy wzięli Słowo Boże w swoje ręce i zaczęli je poznawać. W Słowie Bożym trzeba się rozkochać (…) Nade wszystko zachęcamy do słuchania Słowa Bożego i czytania go w ciszy i skupieniu, i znalezienia siebie, bo to jest główne zadanie, aby odnaleźć siebie na kartach Pisma Świętego, tam jest historia każdego z nas, naszych wzlotów i upadków, chciejmy to zauważyć i poznać”. 

„Reprezentuję Tygodnik Katolicki ‘Niedziela’, a więc medium, którego misją jest ewangelizacja, czyli głoszenie Słowa Bożego. Bardzo nam zależy w Tygodniku, aby rzeczywistość, którą widzimy na co dzień, oceniać, rozpatrywać w świetle Pisma Świętego, bo to jest szczególny ‘List’, który Pan Bóg nam zostawił, i drogowskaz – opowiadał Mariusz Książek, dyrektor marketingu i reklamy Katolickiego Tygodnika ‘Niedziela’ – Osobiście, a jestem mężem i ojcem dwójki dzieci, bardzo zależy mi na tym, aby w jakiejkolwiek formie to Pismo Święte do dzieci docierało. Stąd codzienna formacja dzieci, ale także przykład z tego miejsca dla nich”. 

„Dla mnie osobiście Pismo Święte jest jedną z najważniejszych ksiąg mojego życia, Słowo Boże jest żywe i skuteczne, i to w Słowie Bożym każdego dnia ja, ale myślę, że każdy człowiek może znaleźć odpowiedzi na nurtujące go pytania – podkreśla Robert Jaczyński, wicedyrektor Katolickiego LO – Czy taki dzień jak dzisiaj jest potrzebny? Myślę, że tak, bo może znajdą się osoby, które zapomniały o tym, że jest taka najważniejsza księga w świecie, do której warto wrócić. Pewnie nie brakuje w Polsce domów, w których Pisma Świętego by nie było, tylko możliwe, że trzeba to Pismo Święte odnaleźć. Może ta dzisiejsza niedziela i cały Tydzień Biblijny będzie dobrą okazją, żeby Pismo Święte odnaleźć, odkurzyć i wziąć do ręki”. 

„To, że widzimy osoby powszechnie znane, a także naszych przedstawicieli, katolików świeckich, zaangażowanych na co dzień w głoszenie Ewangelii, powinno nas sprowokować do tego, żebyśmy po pierwsze sami wyraźnie, dokładnie, uważnie słuchali Słowa Bożego proklamowanego podczas Eucharystii, po drugie żebyśmy odkurzyli egzemplarze Pisma Świętego w naszych domach, żebyśmy je czytali, chociaż jedno zdanie dziennie, a po trzecie, żebyśmy to Słowo Boże potem głosili, żebyśmy nim promieniowali” – powiedział o. Michał Legan, odpowiedzialny z ramienia Klasztoru jasnogórskiego za dzisiejszą transmisję w Telewizji Polonia. 

Zgodnie z programem obchodów Niedzieli Biblijnej każdy wierny przy wyjściu z kościoła otrzyma kartkę z siglem biblijnym. W tym roku zaproponowane fragmenty pochodzą z Ewangelii wg św. Jana. 

Organizatorem Narodowego Czytania Pisma Świętego są: Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II, Fundacja im. Rodziny Ulmów „Soar” i Fundacja Dabar. Wydarzenie objęli patronatem honorowym przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki i premier Mateusz Morawiecki. 

TV Polonia w niedzielę, 5 maja transmitowała Mszę św. z Jasnej Góry. Eucharystii celebrowanej o godz. 13.00 przed Cudownym Obrazem w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Słowa powitania wypowiedział o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry. 

„Prośmy Maryję, Matkę Miłosierdzia, Matkę daną nam z wysokości krzyża, aby podprowadzała nas zawsze do trudnych spotkań z Jezusem, najpierw w sakramencie pojednania i łaski, a później karmienia nas Słowem, Ciałem i Krwią w Eucharystii. Maryjo prowadź!” – mówił w homilii abp Wacław Depo

o. Stanisław Tomoń 

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda